Vali Güler’den çağrı var!

Vali Güler, denize girecek vatandaşlara dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Güler, “Vatandaşlarımız herkesin toplu olarak denize girdiği yerleri tercih ederlerse bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
Irak’ın yeni İstanbul Başkonsolosu Abdülselam Salah, Vali Güler’i makamında ziyaret etti. KIsa süren görüşme sırasında Vali Güler, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz hafta Şile’de denize giren 9 vatandaşın hayatını kaybettiğinin hatırlatılması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de bugün bu ilçede bir tatbikat yaptığının söylenmesi üzerine Vali Güler, “Çok önemli bir konuya değindiniz.” dedi. Valilik olarak denize girilmesinin uygun olmadığı yerlerle ilgili olarak kaymakamlık aracılığıyla, emniyet kuvvetleri ile jandarma aracılığıyla yoğun uyarılarda bulunduklarını anlatan Güler, “Kaymakamlığımız bu sene tekrar uyarılarını yaptı. Sahile uyarı tabelalarını astılar. Yerel imkanlarla duyuruları yapıyorlar.” şeklinde konuştu. Güler şöyle devam etti: “Ama vatandaşlarımız maalasef girilmesi uygun olmayan yerlerde denize girdiklerini görüyoruz. Geçen haftaki elverişsiz hava koşulları, denizde bulunan insanları bir anda olumsuz etkiledi. Karadeniz’in yapısı gereği, deniz tabanındaki kumun kayganlığı, hem de ani rüzgar değişikliklerinin meydana getirdiği dalgalar sonrası maalasef iyi yüzme bilenleri bile etkileyecek boyutta olabiliyor. Geçen hafta maalasef birçok vatandaşımızı kaybettik. İkisinin daha cesetleri de bulunamadı. Onları arama çalışmaları devam ediyor.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Vali Güler, “Şile’de bu sene geçtiğimiz yıllardan çok daha fazla cankurtaran ekibini görevlendirdiler. Vatandaşlarımızın yoğun olarak denize girdikleri yerlerde cankurtaranları hazır tutuyorlar. Ama kilometrelerce uzanan alanda bulunmaları mümkün değil. Biz önemli noktalara gerekli personeli görevlendirdik. Bu kişilerin eğitimleri de verildi. Vatandaşlarımız herkesin toplu olarak denize girdiği yerleri tercih ederlerse bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Irak Başkonsolosluğu’nun yeniden açılması konusuna da değinen Güler, “Çok faydalı olmuştur. İlişkilerimizin gelişmesine olumlu katkılar sağlayacaktır.” dedi. Irak’la Türkiye arasında çok derin ilişkiler bulunduğuna işaret eden Güler, başta ticari ilişkilerin gelişmesi konusuna çok önem verdiklerini kaydetti. Güler, “Bağdat Valisi’nin İstanbul’u ziyaret etmek istediğini bize ilettiler. Kendilerini İstanbul’a davet edeceğiz. İstanbul’un tecrübelerini Bağdat’a aktarmak istiyoruz” şeklinde konuştu.