Vali Harput: Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol çalışması tam gaz ilerliyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Ortaköy'de inşaatı devam eden Samanlı Tünel çalışmasını yerinde inceledi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Ortaköy’de inşaatı devam eden Samanlı Tünel çalışmasını yerinde inceledi. Projenin köprü, tünel ve Orhangazi’ye kadar olan bölümü ile ilgili bilgi alan Vali Harput, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinin Türkiye’nin yüz akı, gurur veren bir proje olduğunu ifade etti.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, otoyolun Ortaköy’deki tünel İnşaatı ile tünelin çıkışından, Orzim bölgesine kadar uzanan yol ve viyadük inşaatlarını yerinde gezdi, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Harput’a, Orhangazi’ye bağlı Ortaköy’deki incelemede, Vali yardımcısı Ziya Güler, Orhangazi Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü İsmail Kartal, Orhangazi Jandarma Komutanı Jand. Bçvş. Nuri Berk, Ortaköy Muhtarı Mustafa Can eşlik etti. Vali Harput’a bin 400 metre kazım işi tamamlanan tünel inşaatının içinde Otoyol AŞ Genel Müdür Yardımcısı Cemalettin Kocamanoğlu, Tünel Yapım Şefi Abdullah Kürşat Erol ve Proje Müdürü Kutlu Kater, projenin geldiği nokta ile ilgili bilgi aktardı.

Vali Şahabettin Harput projenin planlanandan daha hızlı ilerlediğini belirterek, şunları söyledi: “Şu anda tünel inşaatında toplamda bin 400 metre civarında bir kazı yapıldığını görüyoruz. Otoyol AŞ Genel Müdürü ve bölge müdürlerimiz olmak üzere tüm personeli huzurlarınızda tebrik ediyorum, gözlerinden öpüyorum. Çok kısa süre içinde çok büyük mesafeler alınmış durumda. 3 bin 414 metre uzunluğunda olan, Türkiye’nin en uzun otoyol tüneli olma özelliğine sahip Samanlı Tünelinde yüzde 23’lük bölümün tamamlandığını görüyoruz. Şu anda yerin yaklaşık 250 metre altında, teknolojinin bütün imkanlarını kullanarak, hızla bu tüneli bitirmeye çalışıyoruz. Bu projenin tamamlanması ile birlikte Bursa ile İstanbul’un birleşeceğini görüyoruz. İstanbul-Bursa arası 1 saate iniyor. Bursa-İzmir arası 2 saate iniyor. Bunun güzelliklerini zaman içerisinde, hem turistik, hem ticari, hem ekonomik, olarak sadece bu bölge insanı değil, bütün Türkiye görecek. Böylesine, tabiri caizse tarihe not düşen bu muhteşem eserin, tüm kahramanlarını ben de burada kutluyorum.”

Şahabettin Harput, otoyolun, tünel inşaatı ile Orhangazi arasında kalan, Gebze’den köprü ile Orhangazi’ye kadar bağlanan 59 kilometrelik bölümünde şu anda irili ufaklı 650 iş makinesinin ve tam 1600 işçinin gece gündüz çalıştığını dile getirirken, “Eski devlet adamlarının bir sözü vardı. Dağları da çağları da deldik. Burada dağları nasıl deldiğimizi en güzel şekilde görüyoruz. Önümüzdeki yıl tünelin içi kısmen asfaltlanmaya da başlanacak.” diye konuştu.

2015 yılında İstanbul-Bursa arasında bu yolun kullanılacağını aktaran Harput, “Köprü, tünel ve otoyolun yanı sıra Orhangazi-Bursa arasında bir tünelimiz daha var. Bu tünelin uzunluğu 1000 metre. 2015’de bunların hepsi tamamlanacak ve trafiğe açılacak. Projenin Bursa’dan sonra kalan bölümü ise 2016 yılında tamamlanacak.” dedi.

Tünel inşaatını gezen Vali Şahabettin Harput daha sonra beraberindekilerle birlikte Nurol İnşaat’ın, Orzim tesisleri yanında bulunan şantiyesine geçti. Vali Harput’a burada köprü, tünel ve otoyol inşaatı ile ilgili Bölge Müdürü İsmail Kartal tarafından bir de sunum yapıldı.