Vali kızdı doktorlara soruşturma açtırıyor

Doktor hataları yüzünden sönen hayatlar yetkilileri harekete geçirdi.

Kızının doktor hatası yüzünden öldüğünü belirten bir vatandaşın şikayetetini dikkat alan Vali Ata, sözkonusu doktor hakkında soruşturma açılması için izin verdi.
Taner ailesinin 29 yaşındaki kızı Özlem Tekin, 6 Kasım 2005 tarihinde rahatsızlanarak kaldırıldığı İzmit Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Süleyman Balcı tarafından apandisit teşhisiyle ameliyata alındı.
Ancak bu sırada fenalaşarak kaldırıldığı Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olaydan sonra, Taner ailesinin şikayeti üzerine adli soruşturma başlatıldı ve Özlem Tekin’in kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için alınan numuneler Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.
Kocaeli Valiliği İl İdare Kurulu da Baba Talip Taner’in başvurusu üzerine 6 Aralık 2005 tarihinde olayı gündemine aldı. Konuyu soruşturmak üzere Gölcük Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Resul Patan görevlendirildi. Dr. Patan’ın hazırladığı 19 Ocak 2006 tarihli raporun incelenmesinden sonra, İzmit Devlet Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Süleyman Balcı hakkında soruşturma izni verildi. Vali Erdal Ata imzalı 26 Ocak 2006 tarihli kararın ‘gerekçe’ bölümünde şu ifadelere yer verildi:
“İzmit Devlet Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Süleyman Balcı hakkında iddia ve şikayet olunan suçta, maktul Özlem Tamer’in ölüm sebebinin ceset üzerinde yapılacak otopsi sonucu Adli Tıp Raporu ile kesinlik kazanacağı, raporun ise henüz düzenlenmediği, ancak iddia olunan ölüm olayında adı geçen doktorun görevinde ihmal ve kusurunun bulunduğu yönünde yeterli bilgi ve belgenin mevcut olduğu anlaşıldığından, hakkında soruşturma izni verilmesi gerekeceği kanaatine varılmıştır.”
Kocaeli Valiliği’nin bu kararı, Dr. Süleyman Balcı’ya yargı yolunu açıyor. Bu arada yargı sürecinde adli tıp raporu büyük önem taşıyor.
Bu arada son günlerde Kocaeli’deki hastanelerde doktor hatasına bağlı çok sayıda olay yaşanması dikkat çekti. Bunlardan bir 12 Ağustos 2005 tarihinde yaşandı. Geçirdiği kazanın ardından Kocaeli Devlet Hastanesi’ kaldırılan 15 yaşındaki Elif Sevimli’ye yanlış kan verildi. Sevimli ile başka bir hastanın kan grupları karıştırılınca Sevimli, 1 gün sonra hayatını kaybetti. Hastane başhekimi de yapılan yanlışlığı doğruladı.
30 Kasım 2005 tarihinde de ise bir vatandaş, 3 hastane dolaştırıldıktan sonra apandisit patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. 54 yaşındaki Yaşar Şahinkaya, rahatsızlanarak Körfez Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk muayeneden sonra Kocaeli Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Şahinkaya, çiğer altında üşütme teşhisiyle kontrol altına alındı. Bir gün sonra da taburcu edilerek evine gönderildi. Ancak Şahikaya kısa bir süre sonra tekrar rahatsızlanarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.
Burada yapılan kontrollerde Şahinkaya’nın üşütüğü raporu verilerek gönderildi. Evine giden Şahinkaya, rahatsızlığı devam edince yakınları tarafından tekrar Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yatırılan Şahinkaya, muayene ve çekilen film sonuçlarına göre mide veya bağırsakta yırtık olabileceği şüphesi ile ameliyata alındı. Ancak ameliyat masasından kalkamadı. 3 hastane gezen Şahinkaya’nın apandisitinin patladığı ve yayılan enfeksiyonun kana karışması sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Şahinkaya’nın yakınları bunu tespit etmeyen hastane ve doktorlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
Geçen hafta da; 5 doktor bronşit dediği, hastanın boğazında toka çıktı. Olay kısaca şöyle gelişti; Kocaeli’de hastalanan 10 aylık Özge Çakır 3 hastanede 5 doktor bronşit teşhisi koydu. Çocuğun boğazından toka çıktı. Aile isyan etti; “Bizim çocuğumuz yanlış teşhis yüzünden ölebilirdi.”