Vali Lekesiz: Cemil Meriç çağını yansıtan berrak bir aynadır

Hatay Valisi M.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Reyhanlı ilçesinde restorasyonu devam eden Cemil Meriç Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Vali Lekesiz, “Cemil Meriç, çağını yansıtan berrak bir aynadır. Cemil Meriç’in aynasından, Türkiye’nin son 150 yıllık yaşadıklarını net bir şekilde göreceğiz. Cemil Meriç’in görmeyen gözlerine nispet yüreğinden yansıyan ışıkla gönüllerde yeni bir tarih ve millet bilinci oluşturulacak. Cemil Meriç sadece bir yazar ya da bir aydın değildir, döneminin karanlığı içinde ışığı gören ve ışığı gösteren bir aydındır.” dedi.

Vali Lekesiz; Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmeddin Zaroğlu, Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca ve diğer ilgililerin katıldığı ziyarette, Cemil Meriç Müzesi’nde devam eden restorasyon çalışmaları hakkında İl Özel İdaresi İnşaat Mühendisi Atilla Özcan’dan bilgi aldı.

İncelemeler sonrasında bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, üstad Cemil Meriç’in hayatı ve kişiliği üzerine bilgi verdi. Cemil Meriç’in, 1916’da Reyhanlı’da doğmuş ve ömrünü ilme adamış bir Türk aydını olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, Meriç’in, ailesi ile beraber Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine şahit olduğunu, büyük acıları ve yıkımları yaşamış gerçek bir aydın olduğunu vurguladı. Lekesiz, “Cemil Meriç, fikirleri ve yorumlarıyla çağına ışık tutmuş, tarihimiz içinde çok önemli dönemleri, çok güçlü ifadelerle derin manalar içeren yazılarıyla tercüme etmiştir. Bunu anlamak için onun dönemini çok iyi bilmek gerekir, çünkü o yaşadıklarının bir sonucudur. Çağını yansıtan berrak bir aynadır. Onun aynasından son 150 yılımızı çok net bir şekilde görebiliriz. Burada yapmak istediğimizin özeti budur. Cemil Meriç’in aynasından, Türkiye’nin son 150 yıllık yaşadıklarını net bir şekilde göreceğiz.” diye konuştu.

Cemil Meriç’in evi restore edildikten sonra, onun hayatını çok yönlü anlatan bir içerikle düzenleneceğini söyleyen Vali Lekesiz, “Buna göre, bir kat tamamen onun ve ailesinin kronolojik hayat hikayesinin ve eserlerinin yer aldığı bir alan olarak tasarlanacak. Diğer kat ise Meriç’in yaşadığı şartları anlatacak. Ziyaretçiler, Cemil Meriç evinde kendi coğrafyamızda son 150 yılda yaşananlara sadece gözleri ile değil yürekleri ile de şahit olacaklar. Burada yapılacak sunumlar teknolojinin de imkânları kullanılarak çok etkileyici bir yöntemle verilecek. Işık, ses ve görsel efektlerle kişi kendini zaman içinde bir yolculukta bulacak. Tünel diye ifade edeceğimiz bir senaryonun uygulanması şeklinde gerçekleşecek sunumlarda, ziyaretçi, zaman ve mekan ilişkisi içinde zihinsel bir yolculuğa çıkacak ve Meriç’in düşünce dünyasını oluşturan şartları daha iyi anlayacak. Ana tema tarih, toplum, insan ilişkisi içinde değerlerin sorgulanması ve bu anlamda kaybettiklerimizin bugünün şartlarında tekrar kazanılması duygusunun uyandırılması olacak. Çok yitiklerimiz var bizim. Bu evi ziyaret edecek olan gençlerimiz belli şeyleri sorgulayacak ve o yitiklerimizi yeniden bulmak konusunda değerlerimize sahip çıkacaklar.” şeklinde konuştu.

“CEMİL MERİÇ KUŞKUSUZ BİR BÜYÜK DENİZ”

Cemil Meriç’i anlatmakla bitirmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Lekesiz, şöyle devam etti: “Cemil Meriç, kuşkusuz bir büyük deniz, Onun böyle sınırlı bir mekan içerisinde her yönüyle anlatılabilmesi mümkün değil ama ziyaretçi de kendi anlayışı düzeyinde bir Cemil Meriç bilinci ve buna bağlı olarak vatan-millet düşüncesi gelişirse -ki gelişecek- bizim açımızdan maksat hasıl olacak.”

Daha çok gençlerin ve öğrencilerin ilgisini çekecek olan Cemil Meriç Evi’nin nezih bir mekan olarak hoşça vakit geçirmek isteyenler için de alternatif mekan olarak sunulacağını ifade eden Lekesiz, “Geniş ve güzel bahçesi, asil yapısı ve sohbet odaları ile aydınların önemli bir buluşma noktası olacaktır.” dedi.

Cemil Meriç Evi’nin 2014 yılı Temmuz ayında hizmete açılmasının planlandığını da sözlerine ekleyen Vali Lekesiz, emeği geçen İl Özel İdaresi’ne, ilçe kaymakamlığına, Reyhanlı Belediye Başkanlığı’na, ayrıca tarihi ve turizm anlamında ilçenin gelişimine katkı sunmak adına evini devreden hemşehrisine de teşekkür etti.