Vali sert konuştu

Aydın Valisi Malay, kendisi hakkında yazılanlara sert cevap verdi

Vali Malay, Aydın’da yayın yapan yerel bir gazetede aleyhindeki yazılara basın toplantısıyla cevap verdi. Kendisi hakkında asılsız haber ve eleştirilerde bulunan gazeteciye seslenen Malay, hiç kimsenin hakkını başkasına yedirmeyeceğini açıkladı.

Basın mensuplarının da bir nevi kamu hizmeti gördüğünü söyleyen Malay, gazetecilerin işlerini araştırarak yapmasına ve gerek yazılı gerekse görsel basının önyargılı olmaması gerektiğine dikkat çekti.

Vali Malay, gazetecilerin vatandaş, ülke ve devletin milli menfaatlerinin her zaman ön planda tutmasını, küçük düşürücü şeylerden uzak durmasını istedi.

Kendisi için basının göz ve kulak gibi ölenli olduğunu belirten Malay, “Tarafsız, araştırmalarla yapılan her şeyi takip ve takdir ediyorum. Her meslekte olduğu gibi basın mesleğinde de vatandaş nezlinde güven zafiyetine uğratan kişiler çıkıyor. Gazete, televizyon alıyor veya bir yerde yazar oluyorlar. Ben bu tip kişilere gazeteci müspettesi ve televizyoncu müspettesi diyorum. Gerçek anlamda bu kişiler gazeteci ve televizyoncu olamaz. Bunlardan bir tanesi olan Şafak Gazetesi de ilan alabilmek için yasal süresinden önce gelip bana yalvardı ama olmadı. Araya adamlar soktu gene olmadı. Dedi ki en vasıflı gazete benin ve benim ilan almam gerekiyor. Daha sonra bir toplantısı sırasında hakkının verilmediği yönümde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a şikayette bulunmuş. Sayın bakanın talimatı ile dosyayı tekrar inceledik baktık ki alması mümkün değil. Baktı ki olmuyor bizi eleştirmeye başladı.” diye konuştu.

Son olarak sözkonusu gazetenin “Aydın’da vali var mı?” ve “2 yıldır vali Aydın için ne yaptı?” şeklinde haberler yayınladığını açıklayan Malay, kanunları herkese karşı aynı şekilde uygulamaya çalıştığını vurguladı.

Hak, adalet ve hakkaniyet neyse onun peşinde olduğunu ve bu kuralları uygulamaya çalıştığını sözlerine ekleyen Malay, “Bu güne kadar hiç ayrım yapmadım. Bu yazıların nedeni menfaatine engel olmamdır. Benim ne yaptığımı halk bilmiyor. Haksız yere kendisine menfaat sağlamamıştır. Başkasının hakkını yedirmemiştir. Bu onun için yeterli bir cevaptır umarım.” ifadelerini kullandı.