Vali Yavascan Patnos’ta cami açilisi yapti

Agri Valisi Yusuf Yavascan, Patnos'un Mollaibrahim köyünde köylüler tarafindan yaptirilan caminin açilisini yapti.

Açilistan önce bir konusma yapan Müftü Hanifi Balli, haziran ayinda temeli atilan caminin müstemilatiyla birlikte 6 ayda bitirildigini belirterek, ”Mollaibrahim köyünde vatandaslarimiz son derece güzel bir cami yaptirmislar. Camimiz 200 metrekareye sahip ve 125 milyara mal oldu. Emegi geçen herkese tesekkür ediyorum.” dedi.

Müftü Balli, caminin önce kurdeleyle daha sonra Osmanli gelenegi olan cami kapisinin anahtarla açilisini yapacaklarini ifade etti.

Vali Yavascan ise, güzel bir caminin açilmasinda katkida bulunan ve vesile olan herkese tesekkür ettigini belirterek, “Mollaibrahim sakinleri çok güzel bir camiye kavusmuslar. Ancak böyle güzel bir caminin dis boyasinin olmamasi bir eksikliktir. Burda ilçe kaymakamimizdan bu eksigin giderilmesi için ricada bulunuyorum” dedi.

Kaymakam Ilhan Uran ve Müftü Hanifi Balli ile önce kurdeleyi keserek ardindan Osmanli gelenegini devam ettirerek anahtarla cami açilisini yapti. Mollaibrahim Camiinin imami M. Garip Günes de, caminin tamamen köylüler tarafindan yaptirildigini dile getirerek, “Evi köyde olmayan yani köyden göç eden tüm vatandaslarla diyaloga geçerek onlardan da yardim talep ettik. Böylece burali olup baska yerde oturan vatandaslar arasindaki birlik ve beraberligin pekismesine de vesile olduk.” diye konustu.

Vali Yavascan daha sonra kendi adina yaptirilan ve yapimi devam eden Vali Yusuf Yavascan Ilkögretim Okulu’nda incelemelerde bulundu. Yavascan, ardindan Dogansu Pansiyonlu Ilkögretim Okulu (PIO), Dedeli Bölge Yatili Ilkögretim Okulu (YIBO) ve Atatürk Ilkögretim Okulunda incelemelerde bulunarak, binalarin son durumlari hakkinda bilgi aldi. Yavascan, müteahhitlere de okullarin en kisa zamanda bitirilmesi için talimatlar verdi.