Vali Yüksel: Geleceğin reçetesi tarımdır

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, önümüzdeki yıllarda dünyanın karşılaşabileceği en büyük sorunların başında açlık geldiğini belirterek, geleceğin reçetesinin tarım olduğunu söyledi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, önümüzdeki yıllarda dünyanın karşılaşabileceği en büyük sorunların başında açlık geldiğini belirterek, geleceğin reçetesinin tarım olduğunu söyledi. Vali Yüksel, görev yaptığı bütün yerlerde tarıma büyük önem verdiğini ifade etti.

Vali Alaaddin Yüksel, Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin ve Belediye Başkanı Yakup Çelik ile birlikte Polatlı Ticaret Borsası’nı gezdi. Vali Yüksel, ürünlerin borsa geçtiği işlemleri tek tek yerinde inceledi, satış salonunda canlı satış izledi. Dünya İklim Örgütünün 4 mevsimin genel itibari ile takvim sayfaları arasında kalacağını ve Dünya’nın yazı ve kışı idrak edeceği açıklamasını hatırlatan Vali Alaaddin Yüksel, mevsim değişikliklerinin topraklar üzerinde ki ürün yapılanmasını olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Ürün planlanması yapılmadığı için Kazan’da kavun, Polatlı’da soğan mı ekelim tartışmasının devam ettiğini vurgulayan Vali Alaaddin Yüksel, Ankara’da 1 milyon 200 bin tarım arazinin olduğunu bunun yarısının işletilmesi, yarısının nadasa bırakılamasını anlayamadığını dile getirdi. Müstahsil ve üreticilere geleceğin en stratejik sektörünün ‘tarım’ olduğunu hatırlatan Vali Yüksel, Ankara’da ürün çeşitliliğinin artırılması gerektiğini bildirdi.

Hububat Borsası gibi kesme çiçek borsasının kurulması gerektiğini anlatan Vali Yüksel, “1 milyon 200 bin tarım arazisinden neden 650 bin hektar tarımda kullanılıyorda geri kalan tarım dinlenmede. Bir toprak uzun süre nadas ta bırakılır mı sahipsiz bırakmanın hiçbir anlamı yok. Şimdi hayalim şudur: Polatlı’da borsa çalışmaya devam etmelidir. Ankara’nın Kazan Bölgesinin lojistik merkezinden binlerce ton yaş sebze ve meyveyi Avrupa’ya her yere Ankara’dan gitmelidir. Ve burada toplantıdan çıktığımızda da Ankara’dan yaş sebze ve meyve ihracatımız 1 milyar doların üzerindedir diyebilmeliyim. Böyle olması gerekir. Buradan Almanya’nın merkezine, Moskova meydanındaki dükkanlara domates biber, salata Ayaş’ın tarlarından, Güdül’den ve Ankara’nın her yerinden gitmelidir. B en böyle bir Ankara’yı hayal ediyorum. Buradan bütün kesme çiçekler, Hollanda’daki kesme çiçek borsası gibi Ankara’da çiçek borsası kurulmasın hayal ediyorum.” dedi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel daha sonra yeni seçilen Polatlı Ticaret Odası Başakanı Ulvi Sakarya ve Yönetim Kurulu üyelerine iadeyi ziyarette bulundu. Vali Yüksel Polatlı Ticaret Odası OSB ve Polatlı Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyet toplantılarına başkanlık etti.