Valilelere halkla iç içe olun uyarisi

Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, devletle halk kaynasmasina her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuldugu bir dönemde olundugunu belirterek, valilere "halkla devleti kucaklastirin ve daima halkin içinde olunuz." uyarisnda bulundu.

Valilerden vatandaslarin sorunlarina adil, tarafsiz ve insancil yöntemlerle çözüm bulunmasini isteyen Aksu, “Görev yaptiginiz yörenin huzur ve güvenligi ile vatandasimizin can ve mal emniyetinin korunmasi yaninda, ekonomik ve sosyal bakimdan kalkindirilmasinin da lokomotifi olmalisiniz. Ülkemizin ekonomik kalkinmasina katkida bulunmak üzere, yerel kaynaklari iyi organize edip, özel idarelerimizin imkanlarini rantabl kullanmalisiniz. Artik bize düsen; merkezi idare ve yerel yönetimler bütünlügü içerisinde, milletimizle birlikte, onun hizmetine kosmak, her alanda ülkemizin çagdas ülkeler seviyesinin de üzerine çikarilmasi için durmadan çalismaktir.” dedi.

Aksu, hükümet olarak üç yil içerisinde egitimden sagliga, tarimdan sanayiye, adaletten güvenlige, kisacasi toplum hayatinin her alaninda önemli icraatlarinin oldugunu söyledi. Aksu, yillardir hükümetlerin üzerinde durdugu ancak bir türlü çikaramadiklari Büyüksehir Belediye Kanunu, Belediye Kanunu, Il Özel Idaresi Kanunu ve Mahalli Idare Birlikleri Kanununu çikardiklarini ifade etti. Aksu, mahalli idarelerin yeniden yapilanmasi sürecinde önemli bir kilometre tasinin Il Özel Idaresi Kanunu oldugunu belirtti.

Aksu, 5302 sayili Il Özel Idaresi Kanunu çikmadan önce özellikle belediye sinirlari disindaki is yerlerinin açilip kapanmasi ve ruhsatlandirilmasi konusunda bir kargasa ve belirsizligin mevcut bulundugunu, çikarilan “Isyeri Açma ve Çalisma Ruhsatlarina Iliskin Yönetmelik” ile bu belirsizligi ortadan kaldirildigini kaydetti. Aksu, il özel idareleri norm kadro ilke ve standartlari üzerinde çalismalarin da sonuçlanmak üzere oldugunu kaydetti.

Aksu, hükümet olarak 2007 yili sonuna kadar, saglikli içme suyu olmayan köy, ulasilamayan, gidilemeyen, yani yolu olmayan yerlesim birimi kalmamasina yönelik olarak köylerin alt yapisini destekleme projesini hayata geçirdiklerini vurguladi. Aksu, hükümet olarak yatirim önceliklerinden birisininde, “Bölünmüs Yol Seferberligi” oldugunu ve “15 bin km bölünmüs yol” slogani ile çiktiklari yolda önemli ilerleme sagladiklarini ifade etti. Bu yil sonunda 6 bin 700 km asfalt kaplamasinin tamamlanmis olacagina isaret eden Aksu, “Bu yil sonunda 6 bin 700 km asfalt kaplamasi tamamlanmis olacaktir. Her yil binlerce vatandasimizin can kaybina ve sakat kalmasina yol açan, milli servet kaybina sebebiyet veren trafik kazalarinda; daha önceki yol durumuna göre duble hale gelen yollarda yüzde 55 oraninda azalma olmustur.”dedi.