Valiler Mercedes sever

Türkiye'de her bir valiye yaklaşık 3 araç düşüyor. Valilerin tercihi son model Mercedes ve 4X4 cipler.

Şampiyon Trabzon ve Sivas valileri 6’şar makam aracıyla İstanbul’u bile solladı. Fakir il Ardahan’da bile 4 araç var. Ovası ve düzlüğüyle ünlü Konya’da vali, en pahalı ciplerden Land Cruiser’e sahip… Bazı valiler ise örnek davranışlar sergiledi. Antalya Valisi aracını MOBESE’ye verdi, K.Maraş Valisi servis aracı kullanıyor. Çorum Valisi araç yerine okula harcadı.
Türkiye’de her valiye yaklaşık 3 araç düşüyor. Valilerin tercihi son model Mercedes ve 4×4 ciplerden oluşuyor.

SABAH’ın haberleriyle gündeme gelen valilerin makam araçlarıyla ilgili detaylı çalışma çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı: Valiler Mercedes seviyor.’ Valiliklerin çoğunda makam aracı olarak en az bir Mercedes bulunurken, yine büyük bir kısmında araziye çıktıklarında rahatlık sağlayan cip de kullanılıyor. 81 valilikte çoğunluğu Mercedes ve cip olmak üzere toplam 212 makam otosu bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen illerinden İzmir’de 2, Antalya’da tek bir makam aracı olmasına rağmen, Trabzon ve Sivas’ta 6, Samsun ve Aydın’da 5, Ardahan’da ise 4 makam aracı var

YÜKSEL’DEN ÖRNEK TAVIR

Birçok valinin birden fazla makam aracı bulunurken, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, İl Özel İdaresi 2007 bütçesinden yeni makam aracı alımı için ayrılan 350 bin YTL’nin kentin MOBESE sistemi için kullanılmasını istedi. Yüksel, 260 bin kilometredeki 1998 model Mercedes E 200 Kompressor tipi makam aracını kullanıyor. Doğal afetlerde ise kamu kurumlarına ait araçları tercih ediyor.

MİNİBÜSLE SEYAHAT EDİYOR

“Bu devlet o kadar zengin değil. Bu kadar lüks yaşamaya hakkımız yok” diyen Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış ise, daha önceki dönemlerde alınan üç makam aracını genellikle kullanmıyor. İlçe ve köy gezilerinde ise daire müdürlerinin makam araçlarıyla gitmesini engellemek için ilginç Özel İdare’den aldığı minibüsle daire müdürleri ile birlikte köylere ya da ilçelere gidip geliyor.