Valilikte olay çıkartan köylüler biber gazıyla dağıtıldı

Şenkaya Yanıkkaval köylüleri, köylerinin su sıkıntısını dile getirmek için vali ile topluca randevusuz görüşmeye kalkınca arbede çıktı.

Şenkaya’ya bağlı Yanıkkaval köyü sakinleri Erzurum Valisi Celalettin Güvenç’le görüşmek istedi. Ancak Vali Güvenç, Jandarma Alay Komutanı ve Emniyet Müdürü ile asayiş toplantısında olduğu için, valilik özel kalem görevlileri görüşme talebine, “Aranızda 3 tane temsilci seçin sonra Valiyle görüşün” diyerek karşılık verdi. Köylüler buna tepki göstererek, toplu halde makama çıkmak istedi. Valilik koruma polisinin aşağı kata indirdiği grup, daha sonra polisle tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis, biber gazı kullanarak grubu valilik binasından dışarı çıkartmak istedi. Bu esnada yaşanan arbedede çok sayıda kişi sıkılan gazdan dolayı rahatsız oldu. Bazı köylüler ise gözlerine sıkılan gazdan kurtulmak için yerden topladıkları karla gözlerini yıkamak istedi.

Bazı köylüler Alevi oldukları için valinin kendilerini kabul etmediğini ve polisin de bu nedenden dolayı kendilerine zor kullandığını ileri sürdü.

Köylüleri ekip otosuna bindirip göz altına almak isteleyen polis, Vali Güvenç’in talimatıyla serbest bırakıldı. Köylüler daha sonra üst aramaları yapıldıktan sonra valilik binasına yeniden giriş yaptı. Valilik toplantı salonuna geçen grup daha sonra Vali Güvenç’le basına kapalı olarak görüştü

Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından grup salondan çıktı.

Vali Güvenç’in ikna edemediği köylüler, DSİ Bölge Müdürü ile il encümen üyesine suçlamalarda bulunarak valilik binasından ayrıldı.

Grup daha sonra Maliye binası bahçesine park ettiği köy minibüslerine binerek köylerine dönüş yaptı.