Valilikten ‘sabıkalı kantinci’ açıklaması

İstanbul'daki okullarda 233 sabıkalının kantin görevlisi ve sözleşmeli personel olarak çalışması, gözleri diğer illere çevirdi.

Başkent’teki okullarla ilgili olarak Ankara Valisi Kemal Önal, okul kantinlerinde görevlendirilen kişilerin emniyet tarafından yapılan GBT kayıtlarının incelendiğini ve aksi durum görüldüğünde ilişiğinin kesildiğini söyledi.

Hayırseverlerin Ankara’daki okul bağışlarıyla ilgili valilikte bir protokol töreni düzenlendi. Ankara Valisi Kemal Önal burada gazetecilerin İstanbul’daki okul kantinlerinde çalışanlardan bazılarının sabıkalı olması yönündeki soruya, “Kantin işletenlerin ve çalışanlarının GBT kayıtlarını inceliyoruz.” sözleriyle cevap verdi. Okul kantinlerinin daha önce il özel idaresi tarafından yapıldığını, ancak yapılan kanun değişikliğiyle bunun okul aile birliklerine devredildiğini hatırlatan Vali Önal, buna karşın denetimlerinin artarak devam ettiğini vurguladı. Eylül ayında faaliyete geçen ‘okul polisi’ uygulamasının önemine de işaret eden Önal, bunun suç oranlarını azaltmasında yararlı olduğunu ve ilave bir projeyle genişletileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebiyle yapılan araştırmada İstanbul’da 233 sabıkalının okullarda kantinci ve sözleşmeli personel olarak çalıştırıldığı ortaya çıkmıştı. Polis, 12 bin 898 çalışanın sabıka kaydını incelemiş, bunlardan 6’sının sübyancılık, 3’ünün cinsel suç, 12’sinin cinayet, 11’inin dolandırıcılık, 65’inin hırsızlık, 10’unun terör, 17’sinin sahtecilik, 13’ünün yaralama, 19’unun mali kaçakçılık, 13’ünün de uyuşturucu suçlarının faili çıktığını belirlemişti.