Van kahvaltısı 30 bin kişiyle Guiness Rekorlar Kitabına girecek

Kahvaltısıyla meşhur olan Van, dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırmak için harekete geçti.

Kahvaltısıyla meşhur olan Van, dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırmak için harekete geçti. Rekoru kırmak için Guinness Türkiye Temsilciliğine başvurduklarını açıklayan Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, “Bu rekoru 30 bin kişiyle 1 Haziran’da kırmayı düşünüyoruz. Hazırlıklarımız başladı.” dedi.

Van Ticaret Ve Sanayi Odası (TSO), kahvaltısıyla meşhur Van’da “Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası” rekorunu kırmak için Guinness Türkiye Temsilciliği’ne başvurdu. Guinness Türkiye Temsilciliği ile yaptıkları görüşme yaptıklarını söyleyen Van TSO Başkanı Necdet Takva, ‘Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası’ kategorisinde yarışma konusunda ortak karara vardıklarını belirtti. Daha önce en uzun sofrayı kurmak istediklerini söyleyen Takva, “Onlarla görüştük en uzun kahvaltı sofrasını tasarlayamayacaklarını söylediler. Bunu en kalabalık sofraya dönüştürdük. Bunun için en ideal olan yerinde Van Kalesi arkasındaki Kültür Parkı’nda olacağını kararlaştırdık. Kültür Parkı’nda 30 bin kişinin katılımıyla yapacağımız organizasyon için 600 kişilik bir güvenliğe ihtiyacımız olacak. Toplam bir saatlik giriş belirlediler. Havadan, hem de karadan kameralarla tespitler yapılacak. Başvurumuzu yaptık fakat bu herkesin ortak bir projesi olacak. Herkesten destek bekliyoruz. Rekor şuanda 19 bin 480 kişiyle Amerika’da. Umarım çok güzel bir organizasyonla bu rekoru kırarız. Bunun için de herkesten destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Kahvaltıya gelecek konuklara kutular içinde park girişinde Van kahvaltısını vereceklerini de anlatan Takva, “Rekor denemesinden önce Putin, Merkel, Obama gibi dünyanın önemli liderlerine de Van Kahvaltısı paketi göndereceğiz. Tabii ki Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanına da göndereceğiz. Rekor denemesini 1 Haziran’da yapmamızın nedeni ise aynı tarihlerde İnci Kefali’nin muhteşem göçünün olması. Rekor denemesine gelenler dünyada sadece 2 yerde görülebilen bu muhteşem görsel şöleni izlemelerini istiyoruz. Rekor denemesi Şölen havasında geçecek. 7 bölgeden 7 folklor ekibini de Van’a davet edeceğiz.” şeklinde konuştu.