Van’da 17 bin 600 kanatlı hayvan itlaf edildi

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Van ve 6 ilçesinde 1 Ocak itibariyle 17 bin 639 kanatlı hayvan itlafının gerçekleştirildiğini söyledi.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi’nde kuş gribi şüphesiyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi(YYÜ)Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne tedavi altına alınan Koçyiğit ailesinde 3 kişinin hayatını kaybetmesiyle başlayan kaosla Van’da da Kanatlı hayvan itlafı büyük hızla devam ediyor. Van’ın Yalım Erez Mahallesi’nde Sümeyye Mamuk isimli çocuğunda bulgularının pozitif çıkmasında sonra Van’ın 4 giriş çıkışında kanatlı hayvan girilmiyor ve gelen araçlarda dezenfekte edilerek merkeze girişleri sağlanıyor.

Kar yağışının Van’da etkili olması nedeniyle kuş itlaf çalışmalarının sekteye uğradığının altını çizen Vali Tanılır, “Kar yağışı yüzünden yol açma çalışmalarında büyük sıkıntı içindeyiz. 24 saat esasına göre bütün ilgili birimlerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kar yağışının durmasıyla itlaf çalışmalarımız tekrar başlayacak. Van ve 6 ilçesinde bu güne kadar 17 bin 639 kanatlı hayvan’ın itlafını gerçekleştirdik. Bu hayvanları usulüne uygun itlaf ediyoruz. Nahoş olmayan itlaf çalışmalarını başka yerlerde görüyoruz. Biz elimizden geldiğince bu hayvanları daha fazla acı çekmeden itlaflarını gerçekleştiriyoruz. Daha sonra kazılan çukurlara atarak üstüne de kireç dökerek gömüyoruz” dedi.

YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne Kuş Gribi şüphesiyle baş vuruların arttığını anlatan Vali Tanılır, bu gün saat 9 itibariyle 163 kişinin başvurduğunu ve bunların tamamının hasta olmadığını söyledi. Çocuk servisindi 29 kişinin ve bunların 3’ünün yoğun bakımda olduğunu anımsatan Vali Tanılır, “Araştırma Hastanesi’nde ‘Kuş gribi’ virüsü taşıyan iki hastamız bulunuyor. Bunların da genel durumu iyi. Hastanemizin intaniye servisinde de 9 yetişkin yatıyor onlarında genel durumu iyi” şeklinde konuştu