Van’da 554 köy yolu kapandı

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı Doğu'da etkisini sürdürüyor.

Van ve ilçelerinde 554 köy yolu ulaşıma kapandı. Öğle saatlerinden sonra dondurucu soğuk uyarısı yapılırken, gece sıcaklığın eksi 25 dereceye kadar düşebileği belirtildi.

Van’da kar yağışı hayatı durdurma noktasına getirdi. Gece yarısı başlayan kar yağışı şehiriçi ile köy yollarını ulaşıma kapattı.

İl Özel İdare Müdürlüğü Yol Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre Van genelinde 554 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Van merkezde ise ana artellerde ulaşım zorlukla sağlanırken ara artellerin büyük kısmının kapalı olduğu belirtildi. Belediye Başkanlığı’dan alınan bilgilere göre belediye ekiplerinin gece yarısından bu yana 10 grayder, 10 kepçe ve 100 kişilik karla mücadele ekiplerinin çalışmasının devam ettiği bildirildi.

Sabahın erken saatlerinde önce Cumhuriyet Caddesi kaldırım temizleme çalışmasına katılan karla mücadele ekiplerine belediyenin yeni aldığı kaldırım mini kar savurma araçları da kendilerine eşlik etti.

Meteroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre gece yarısı başlayan kar yağışı sonrası şehir merkezinde kar kalınlığı 50 santimetreyi geçti. Hava sıcaklığı gündüz eksi 7 derece olurken, gece sıcaklığın eksi 15 derece civarında olduğu bildirildi.

Öğle saatlerinden itibaren kar yağışının beklenmediğini ifade eden Meteroloji yetkilileri, öğleden sonra şiddetli rüzgarın beklediğini bildirdiler. Yetkililer bu geceden itibaren dondurucu soığukların beklendiğini kaydederek, sıcaklığın eksi 25 dereceye kadar düşmesinin beklendiği uyarısını yaptır.

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Van- Tatvan ve Van- Hakkari yolunun ulaşıma kapalı olduğu, açık olan Van-Erçiş yolunun şiddetli rüzgar nedeni ile kapanabileceği uyarısında bulunuldu.