Vanda bomba patladı (3)

Van şehir merkezinde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 5’e yükseldi.

Edinilen bilgilere göre Van’da sabah saat 09.00 sularında Hazreti Ömer Camii yakınlarında meydana gelen patlamada 5 kişi ölürken, 16 kişi de yaralandı.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgilere göre patlamaya canlı bombanının sebep olduğu ifade edildi. Aynı kaynaklar, saldırıda asıl amacın polis olduğu, canlı bombanın zabıta aracını polis aracı zannederek bombayı patlattığını dile getirdi.

Patlama esnasında yoldan geçen hat minibüsünde bulunan yolcuların da yaralandığı öğrenildi. Patlamada ilk belirlemelere göre zabıta şoförü Enver Tanrıtanır ile ismi belirlenemeyen 4 kişi hayatını kaybederken, Mecit İlkan, Bahattin Sevim, Necmettin Güneşçe, Semra Demir, Umut Bakır, Cesim Dimen, Nazan Sönmez, İshat Özhan, Cahit Turan, Gurbet Nayma, Erhan Çağlı, Zeliha Çağlayan, Cesim Kırman, Şafi Aslan, Erdal Arpa ve Fatih Ayaz yaralandı. Yaralılar Van Devlet Hastanesi ve Yüzüncü Yıl Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yaralılardan durumu ağır vatandaşlar olduğu bilgileri ulaştı.

Patlama sonrası olay yerinin 300 metre çevredeki ev ve işyerlerinin camlarının kırıldığı görülürken, çok sayıda araçta da maddi hasar meydana geldi. İkinci bir bomba olabileceği üzerinde duran polis, çevrede geniş çaplı bir araştırma yapıyor.

Emniyet yetkililerinin, yaklaşık bir hafta önce şehre 3 canlı bomba girdiği istahbaratını aldığı öğrenilirken, canlı bomba ihtimalinin bu nedenle güçlü olduğu üzerinde duruluyor. Canlı bomba iddiasının, birkaç gün önceki bir istihbarata dayandığı bildirildi. İstihbarata göre Van’a 3 canlı bombanın girdiği ihbar edilmişti.

Olay yerine gelen Cumhuriyet Savcısı Ali Nevzat Açıkgöz, canlı bomba ihtimali üzerinde durulduğunu söyledi.

Bu arada belediyeden sürekli kan anonsları yapılarak vatandaşların yaralılar için kan vermeleri isteniyor.