Van’da doğalgaz sevinci yaşanıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK), Van doğalgaz dağıtım lisansı için ihale açması, vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri tarafından sevinçle karşılandı.

Bölgede sadece Erzurum’da bulunan doğalgaz hattının Van’a verilmesi için EFDK ihale açtı. Van’dan sonra Muş, Bitlis ve Siirt’e de doğalgaz verileceği belirtiliyor. Van’a doğalgazın verilmesi için 2007 yılında yapılması beklenen ihalenin ise belediyenin altyapı hazırlıklarını bitirmesi üzerine Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla erkene alındığı bildirildi.

Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, 2007 yılı başında yapılması planlanan ihalenin erkene alınması için, ildeki cadde, sokak, ana ve ara arterlerde, kamu binaları ve özel sektöre ait sosyal tesisler üzerindeki altyapı çalışmalarını bitirerek raporu Başbakanlığa daha önce sunduklarını söyledi. EFDK tarafından yapılan ihale sonucunda Doğubeyazıt’tan sonraki ikinci etap kolektörlerinin döşenmesine ilkbahar ayında başlanacağını vurgulayan Başkan Yenigün, imar konusunda gereken tüm projelendirmenin yapıldığını ve şehir içi dağıtımında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını kaydetti.

Van Sanayi ve Ticaret Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu da, doğalgazın Van’a getirilişinin yeni sanayi tesislerin kurulması ve yatırımcıların bölgeye gelmesi anlamına geldiğini kaydetti. Bölgede var olan enerji probleminin doğalgaz ile aşılacağına inandığını kaydeden Kandaşoğlu, her şeyden önce doğalgazın bölgeye yeni yatırımların gelmesi için önemli bir adım olduğun söyledi. Bölgede sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı sanayici esnafının özellikle kış aylarında işlerinde aksamalar olduğunu anlatan Kandaşoğlu, “Doğalgaz’ın Van’a gelmesi için lisansının ihale edilmesi sevindirici ancak gecikmiş bir karar. İran’a sınır olan Van’ın doğalgazdan yararlanması en tabi hakkıdır.” dedi.

Van Sanayi ve Ticaret Odası (VATBO) Başkanı Feridun Irak ise, Van Doğalgaz Lisansı’nın ihaleye çıkarılmasını ‘gecikmiş bir karar’ olarak vurguladı. Irak, kişi başına düşen milli gelirin düşük ve hava kirliliğinin fazla olduğu Van’da doğalgaz enerjisinin bir an önce kullanılmasında büyük faydalar olacağını anımsattı. Irak, “Çünkü Türkiye aldığı doğal gazın büyük bir bölümünü İran’da ithal etmektedir. Türkiye’nin İran olan sınırının büyük bölümünü Van’ın oluşturmasına rağmen ithal edilen doğalgaz yıllardır Türkiye’nin diğer ucunda kullanırken, maalesef Van için yeni ihale aşamasına getirilmiştir. Doğalgazın ihaleye çıkarılmış olması dolayısıyla önümüzdeki günlerde Van’ın daha temiz ve ucuz bir enerjiye kavuşuyor olacak olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.