Van’da kanatlı hayvan itlafı hızlandı

Kuş gribi nedeniyle 3 kişinin ölümü ve Van'da da bir çocuğa kuş gribi teşhisi konulması üzerine Tarım İl Müdürlüğü ekipleri mahalleri doyarak evlerinde kanatlı hayvan avına çıktı.

Van’ın Yalım Erez Mahallesi’nde oturan Sümeyye Mamuk (8) isimli çocukta da kuş gribi vakasının görülmesi üzerine Van’da kanatlı hayvan itlafına hız verildi. Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı özel ekipler özellikle Yalım Erez Mahallesi ve Hacıbekir Mahallesi’nde kanatlı hayvan toplamya başladı.

Dün akşam itibari ile Van’da itlaf edilen kanatlı hayvan sayısının 4 bini geçtiğini dile getiren Kriz masası yetkilileri, Çaldıran ilçesinde itlaf edilen kanatlı hayvan sayısını ise 3 bin 813’e ulaştığını belirtti.

Van’ın çeşitli mhallerinde ise 400’e yakın kanatlı hayvan itilafı gerçekleştirildiği bildirilirken, toplanan hayvanların valiliğin belirlemiş olduğu şehir dışında açılan çukurlara üzerlerine kireç dökülerek gömüldüğü belirtildi.

Van’da ise itlaf kararına vatandaşlar tepki göstermezken, bazı görevlilerin elleri ile tavukların başlarını elleri ile kopartarak poşetlere koyması dikkat çekti. Bazı vatandaşlar görevlilerin üstlerini temizledikten sonra başka bir eve gitmelerini istedi.