Van’da ki böcekli firinlar ortaya çikti

VAN - Ramazan ayi nedeniyle gece- gündüz denetimlerini sürdüren Van Zabita Müdürlügü ekipleri, sehir merkezinde yaptiklari denetimlerde örümcek yuvalari ve böceklerin bulundugu manzaralarla karsilasti.

Bazi esnaflara uyari cezasi uygulanirken, çok sayida isyerine de zabit tutuldu. Zabita ekipleri, isyerlerinin ruhsat, çalisan saglik cüzdanlari, satisi yapilan gida maddesinin fiyat göstergesi ve hijyen denetimlerilerini de kontrol altina alinmaya çalisiyor.

Aksam saatlerinde ani baskinlarla esnaflarin çalisma yerlerini denetleyen zabita ekipleri özelikle pastane ve firinlarda hijyenik ortamlari göremeyince vatandaslari bu konularda duyarli olmalari konusunda uyarilarda bulundu. Zabita yetkilileri, halkin uygun yerlerde istenen hijyenik ortamda alis veris yapabilmeleri konusunda da çalismalarini çok daha aktif hale getirecegini belirtiler.

Görüntünün önemli olmadigini asil önemli olanin imalati yapilan malin içinde bulundugu ve ortamin içeriginin kendileri için önemli oldugunu belirten Van Belediye Baskani Burhan Yenigün, “Vatandaslarimiza Alo zabita 153 hattini arayarak isyerlerini hijyenik veya tarihi geçmis gidalar konusunda ihbar etmeleri konusunda yardimlarini bekliyoruz.” dedi. Ihbarsiz denetime ihtiyaç duyulmayan günler dileyen Baskan Yenigün, el ele vererek, herkesin üzerine düsen sorumlulugu yapmasi halinde hijyenik bir ortamin saglanilmasinin çok daha kolay olacagini söyledi.

Zabita Müdürlügü yetkilileri ise, ani ihbarlar üzerine isyerlerinde yaptiklari denetimlerde hiçte hos olmayan görüntülerle karsilastiklarini, insan sagligini ciddi sekilde tehdit edecek ortamda üretilen gida maddelerinin kendilerini hayretler içerisine düsürdügünü belirtti.