Van’da sehit edilen Er. memleketi Diyarbakir’da Kürtçe agitlarla topraga verildi

DIYARBAKIR - Van Baskale ilçesinde terör örgütü PKK tarafindan yola dösenen mayinin patlatilmasi sonucu sehit edilen Tank Er Mustafa Demir, memleketi Diyarbakir'in Bismil ilçesinde Kürtçe agitlarla topraga verildi.

Annenin bu feryadina sehit erin kiz kardesi ve diger akrabalari da katilinca duygulu anlar yasandi.

Karayoluyla Bismil ilçesine getiren sehit Er Demir, için kaymakamlik önünde tören düzenlendi. Törene yüzlerce kisi katilirken, baba Hamdullah Demir, oglunun resmini elinden birakmadi.

Tören öncesi konusan Diyarbakir Valisi Efkan Ala, önce sehit babasinhi teselli etmeye çalisti. Vali Ala, evlatlarinin hain bir puyua kurban gittigini belirterek, “Hain pusularla evlatlarimizi ahirete erken gönderiliyor. Böyle bir haince pusuya evlatlarimiz gönderiyoruz. Bunun adini koyamiyorum. Hepimizin evladi bunu yerinde olabilir. Allah rahmet eylesin’ diye konustu. Sehit babasi Hamdullah Demir ile Vali Efkan Ala arasindaki konusmada da duygulu anlar yasandi. Baba Demir, aglayarak,” Ne olursunuz oglumu son bir kere daha göreyim. Uzun süredir görmemisim.” diyerek bir eliyle basini tuttu, diger eliyle oglunun fotografina bakti.

Çevredeki protokola ise acili babayi teselli etmek düstü. Kilinan cenaze namazindan sonra ikinci kez sehidin tabutuna sarilan akrabalari büyük agit yakarken, tabutun yaninda bulunan sehid Mustafa Demir’in fotografini eline alan annesi Rahime Demir, kocasina dogru evladinin fotografini uzatarak, “Ne olursun söyle bir kere oglumu öpeyim. Hani gelecekti. Sana rüyamda gelemeyecegini gördügümü söylemistim inanmamistin’ diye agit yakti.

Sehidin cenazesi Türk bayragi ile beraber ilçenin çikisina kadar omuzlarda tasindi. Ilçe esnafi da isyerlerine bayrak asti. Sehit Er ilçeye bagli Tepe beldesinde topraga verildi.