Van’da snowtrack tatbikatında üç vatandaş hastaneye kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı'nın aşırı kar yağışı olan bölgelere hasta kurtarmak için gönderdiği Snowtrack (Kar üstü paletli araç) denenmek için götürüldüğü tatbikatta 3 hastanın kurtarılmasını sağladı.

İlçeye 17 kilometre mesafede bulunan ve kar yüzünden yolları 15 gündür kapalı bulunan Yukarıyanıktaş Köyü’nde hamile bir kadının doğum sancıları tuttuğu ve hastaneye götürülemediği ihbarının gelmesi tatbikatı gerçeğe dönüştürdü.

Çaldıran ilçesinde, Tendürek dağının eteklerinde bulunan ve kışın hastalarını kızaklarla getirmek zorunda kalan Yukarıyanıktaş köyünde denendi. Köye doğru yola çıkan ambulans, gidebildiği yere kadar gitti. İlerlemenin mümkün olmadığı noktada ambulans bekletilirken, snowtrack, bir metreyi geçen kar üzerinde köye doğru yola çıktı.

Bu arada köyde beşinci çocuğuna hamile olan 30 yaşındaki Makbule Altunten, köylüler tarafından kızak üzerinde battaniyelere sarılarak, ilçeye götürülmek üzere yola çıkarıldı. 7 kilometre kızakla taşınan Altunten, daha sonra denk geldikleri özel paletli araca alındı. İlk tedavisi sağlık ekipleri tarafından burada yapılan hasta, daha sonra snowtrackla anayola çıkarılarak ambulansla hastaneye götürüldü.

Aynı şekilde solunum güçlüğü çeken Misri Algül ile baş ağrısı bulunun Halis Tekin de araca konularak ambulansın bulunduğu bölgeye kadar getirilip buradan hastaneye sevk edildi.

SNOWTRAKCK İLE ASILSIZ İHBARLAR BİTECEK

Hasta kurtarma operasyonuna katılan Çaldıran Kaymakamı Yemen Bayrak, Daha önce sık sık karşılaştıkları asılsız “Hasta var” ihbarları Snowtrack ile biteceğini söyledi. Paletli araç sayesinde ağır kış şartlarının yaşandığı ilçelerinde artık sıkıntı yaşamayacaklarını belirten kaymakam Bayrak, “Tatbikat amacıyla gelen paletler gerçek hasta kurtarmaya çıktı” dedi. Çaldıran’ın köylerinde kış şartlarında ulaşm zorluğunu anlatan Bayrak, “Bu araç sayesinde artık istediğimiz bölgeye ulaşabileceğiz daha önce saatlerce süren hasta kurtarma operasyonları kısa sürede gerçekleşecek.” diye konuştu.

Sağlık Müdürü Kurtoğlu ise, paletler sayesinde aracın çok rahat hareket edebildiğini belirtti. Araçta hasta taşımak için bir kabinin bulunduğunu ve telsiz donanımına sahip olduğunu ifade eden Kurtoğlu, görevini başarıyla tamamlayan araçtan 2 tane daha isteyeceklerini söyledi. Kurtoğlu, köylülerin yollarının açılması için sık sık sahte hasta bulunduğu yönünde ihbarlar yaptığını belirterek, “Bu aracı kullanıp asılsız ihbarların önüne geçeceğiz. Asılsız ihbarda 7 saatte açtığımız yolu bu araçla 1.5 saate geçip köye ulaşacağız” şeklinde konuştu.