Van’da vatandaşlar kutlamalara isteksiz

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Teşkilatı Başkan vekili İbrahim Sungur, Emniyet teşkilatı kadar kendilerinin de olayların çıkmaması için hassas olduklarını, Nevruz kutlamalarında pravakatörlere meydan vermeyeceklerini söyledi.

Kalede gerçekleştirilecek olan kutlamalara kesinlikle provakatörler konusunda Emniyet teşkilatı kadar bizde hassasız. Emniyet yetkilileri ve Vali beyle görüştük.” dedi.

Bu arada Van’daki Nevruz bayramına yasal izin alınmasının ardında, hazırlanan çok sayıda bildiri çarşı içinde vatandaşlara dağıtıldı. DTP Eşbaşkan Yardımcısı Allaaddin Erdoğan, Bostaniçi Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek ve teşkilat üyeleri, Nevruz ile ilgili bildirileri vatandaşlara dağıttı. Bu esnada da vatandaşların çoğunluğunun bu bildirilere rağbet etmediği dikkat çekti.

DTP İl Teşkilatı, il, ilçe, köy ve mahallelere kadar Nevruz bildirilerini dağıtırken, vatandaşların Nevruza katılmaları için büyük efor sarf ediyor.

Geçen yıl 19 Mart’ta Van’da düzenlenen Nevruz , olaysız sonuçlanırken sabahın erken saatlerinde çoluk çocuklarını alan aileler, Kalede çadırlarını kurarak Nevruz’u bir piknik havasında geçirmişlerdi. Ama bu yıl vatandaşlardaki tedirginlik ve 10 gün öncesinde yaşanan bombalama kutlamaların daha önceki yıllara göre farklı geçeceği tahminlerine neden oluyor. Bunun en büyük örneği ise il teşkilatının Nevruz için dağıtıkları bildirilere vatandaşların rağbet göstermemesi.

9 Mart’a PKK canlı bomba eylemcisinin düzenlemiş olduğu bombalama eyleminde 2 vatandaşın hayatını kaybetmesi sonrası vatandaşlarda Nevruza katılım tedirginliği yaşatıyor. Vanlılar da Nevruz’a ilginin her yıla göre daha az olduğu dikkat çekiyor. PKK canlı bombacının kendini patlatığı Dabaoğlu Parkı civarında panik ve korkunun yaşandığı gözlemleniyor. Park civarından geçen vatandaşlarda ise hala tedirginlik mevcut.