Van’da vatandaşlar teröre prim vermedi

Van'da vatandaşlar teröre prim vermedi

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Aslanbeyli köyü kırsalı Şenyayla bölgesine yakın PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda 14 teröristin öldürülmesinden sonra 4 teröristin cenazesinin Diyarbakır defin edilmesinden sonra başlayan provokasyonlara Van halkı prim vermedi.
Sabahın erken saatlerinde şehrin özellikle Cumhuriyet caddesi, vallik ve kamu binaları çevresinde güvenlik önlemi alan polis mahalle ve ara sokaklardan ana caddeye gelenler tek tek arandı. Ardında valilik binası çevresi asker tarafından güvenlik koridoru oluşturuldu. Yaklaşık 2 bin asker muhtemel olaylara karşı polise takviye destekte bulunmak için hazır olarak valiliğin üst tarafında bekletildi. Özel Harekat ise şehrin girişinde hazır kıtada durdu. Polis Hacıbekir Mahallesi’nden gelen vatandaşları arayak şehre soktu. Polisin aldığı güvenlik önlemleri ve vatandaşların sağduyulu yaklaşımı terör örgütüne fırsat vermedi.

Öğle saatlerinde aralarında KESK ve Eğitim Sen’in bulunduğu bir grup sol görüşlü sivil toplum örgütü Mavi Plaza önünde bir basın açıklaması yaptı.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) il yöneticisi olduğu belirtilen Halit Hanay, okuduğu basın açıklamasında “Muş’ta 14 gerilanın kimyasal silahla öldürülmesi halkın nefretini doruğa çıkarmıştır” iddiasında bulunarak, Diyarbakır ve Batman’da meydana gelen olaylarda evlerinin balkonlarında oturanların öldürüldüğünü savundu.

Aralarında Eğitim Sen Van Şube Başkanı Özdal Üçer, KESK yöneticeleri ve sendikaya bağlı bazı öğretmenlerinde bulunduğu yaklaşık 40 kişilik grup “Amed halkı yalnız değildir” şeklinde slogan attı.

PKK terör örgütünü öven ve devlete hakaret içeren basın açıklamasında, alınan güvenlik önlemleri ile sıkıyönetimin ilan edildiğini iddia edilerek, “Devlet kürtleri bir bütün olarak imha ve inkar siyasetinde ısrar etmektedir. Kürtlerin her türlü demokratik ve barışçıl taleplerine şiddet ve baskı ve imha ile cevap vermektedir. Bir yandan meşru savunma konumunda olan Kürt çocuklarına karşı onbinlerce askerin katılımı ile ve hava destekli operasyonlarını sürdürürken öte yandan gizli savaş çeteleri devreye sokarak insanlarımızı açıktan öldürmektedir” şeklinde terör örgütü ağzı ile açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama esnasında bir çok öğretmenin alkış ile desket vermesi dikkat çekti.

EĞİTİMSEN’Lİ ÖĞRETMENLER DTP’NİN BASIN AÇIKLAMASINA KATILDI

Terör örgütü PKK’nın internet sitesinde 1 gün önceden Van halkını basın açıklamasına çağırmasına rağmen yaklaşık 40 kişinin bu açıklamaya katılması vatandaşların şiddet yerine huzur ve güveni istemesinin bir neticesi olarak algılandı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan bu açıklamadan sonra Eğitim Sen İl Başkanı Özdal Üçer, Emniyet Müdür yardımıcıları ile konuşarak polisin çevrede güvenlik önlemi almasından rahatsızlık olduklarını söyledi.

Sabah saatlerinde ise Hz Osman Camii civarında bazı PKK sempatizanlarının esnafların kepenklerini kapatması konusunda uyardıkları ancak esnaf bu tehditlere aldırmayarak iş yerlerini açtı.

Esnaflar güven ve huzur ortamanı istediklerini ifade ederek, her türlü şiddete karşı olduklarını belirttiler. Ancak tehditler karşısında açıktan tepki göstermeye çekindiklerini aktaran Van esnafı terör olaylarına çocukların alet edilmesi karşısında halkın duyarlı olmasını istediler

KORSAN GÖSTERİDE BELEDİYE YOLCU OTOBÜSÜNÜN CAMLARI KIRILDI

Güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri alması ve vatandaşların sağduyulu yaklaşımı karşısında terör örgütü hedefine ulaşamadı. Saat 15:00 sıralarında çocuklardan oluşan yaklaşık 15 kişilik grup Kazım Karabekir Caddesi Ticaret Meslek Lisesi önünde Edremit Belediyesi’ne ait yolcu otobüsünü taşa tutarak ön camlarını kırdığı bilgisi geldi.

Polisin olay yerine gelene kadar ara sokaklara dağılan grup yollara taş ve molotof koktey atarak kaçtı. Çevredeki esnaflardan alınan bilgiye göre polis panzerinin sesinin gelmesi üzerine gösterici grup bir paketin içinde hazır bulunan motofları yol kenarında ateşleyerek kaçtı.

Polis göstericilerden olduğu belirtilen 2’si bayan olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı.

Önceki günlerde Diyarbakır, Batman, Yüksekova ilçesinde PKK terör örgütünün provokasyonu ile şehir merkezlerinde iş yerleri tahrip edilerek bir çok banka ateşe verildi.

Yapılan provokasyon gösterilerde tüm yerlerde göstericilerin hedefi bankaların olması dikkat çekmişti. Hırsız şebeklerinin bu tür provokasyonları fırsat bilerek yağma ve talana başlaması karşısında zarara uğrayan bölge esnafı terör örgütünden nefretle kınadı.

Polis Diyarbakır ve Batman olaylarını iyi analiz ederek bankaların önünde güvenlik önlemi alıyor. İstihbarat birimleri terör örgütünün bankaları hedef seçmesinde amaç örgütü para mali kaynak için bankaların hedef seçilmiş olabileceği üzerinde duruyor.

Eylemlerin meydana geldiği tüm yerlerde göstericilerin kendine hedef olarak bankaları seçmesi istihbarat birimlerinin bu tezini doğruluğu yükseltiyor.