Van’da yoğun güvenlik önlemleri…

Van'ın düşman işgalinden kurtarılışının 88. yıl dönümü yoğun güvenlik önlemleri altında kutlandı.

Vatandaşlar kutlamanın yapıldığı alanın 20 ile 30 metre uzaklığında polisin kurduğu barikatların arkasında törenleri seyretti. Polis, Cumhuriyet Caddesi’ne ara sokaklardan giriş yapan tüm vatandaşları üzerine arayarak kutlama alanına alırken, keskin nişancılar kutlamanın yapıldığı alanın çevresinde bulunan binaların tepelerine yerleştirildi.

Van Valiliği önünde yapılan kutlamalar Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu ve Belediye Başkan Vekili Zahir Soğanda’nın vatandaşları selamlaması ile başladı. Günün anlam ve önemi ile ilgili yapılan konuşmalarda ve okunan şiirlerle birlikte Turizm ve Kültür Bakanlığı halk dansları grubu gösterisi yapıldı.

Van’ın Türkiye için önemli bir noktada olduğunu tören konuşması sırasında ifade eden Belediye Başkan Vekili Zahir Soğanda, Türkiye üzerinde emperyalistlerin oynadığı oyunların bugün kılıf değiştirerek farklı taktiklerle oynandığını söyledi.

Mustafa Solmaz isimli vatandaşın Van’ın düşmanlardan kurtarılışında büyük rol oynayan Eski Van Valisi Haydar Paşa’nın askerleriyle birlikte şehre girişi canlandırması vatandaşlardan büyük alkış alırken, atlıların şehre girmesiyle şaha kalkan bir atın yere düşmesi ilginç görüntülere sahne oldu. Solmaz, “Ben Vali Haydar. Size hayırlı bir müjde vermek için burdayım. Şanlı ordumuzun kahramanca çarpışması sonucu ezeli ve ebedi düşmanlarımız olan Ermeniler ve Ruslar büyük bir mağlubiyet tadarak yurdumuzu terk etmişlerdir. Düşmanlarımız yapmış oldukları insanlık dışı hareketlerinin bedelini kanlarıyla ödemişlerdir. Çünkü düşmanlarımız Türk ordusunu ve onun kahraman evlatlarını yenemeyeceklerini düşünmediler. Belki bu günden sonra tekrar topraklarımızı işgal etmeyi düşünenler olabilir. Onların da kafaları Türk ordusu çizmeleri altında ezilerek canları cehenneme vasıl olacaktır.” şeklindeki temsili konuşmasını yaptı.

Yapılan, konuşma, halk oyunları gösterisinden sonra okulların, askeri birliklerin, esnaf ve sanatkar odalarının tören geçişi ile kutlama son buldu. Kutlamalardan sonra “Döne döne Van Gölü” isimli resim sergisinin açılışı yapıldı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra daha önce Müslüman Anadolu halkı ile birlikte yaşayan Ermeniler dış güçlerin tahrikleri ile isyan çıkarmaya başlarken, Van’da yaşayan Ermeniler Rusların desteği ile 20 Mayıs 1915’te ayaklandı. Van’da çok sayıda yerleşim yeri Ruslar ve Ermeni çeteleri tarafından yakılıp, yıkılarak yerle bir edildi. İşgal ve isyan sırasında Van’da 32 bin 500 civarında Müslüman Vanlı şehit edildi. Katliama uğrayan şehir halkının geride kalan yaşlı, kadın, çocukları ise göç etmek zorunda kalmıştı. 2 Nisan 1918’de Türk Ordusu Van’a girerek düşman işgaline son vermiş, böylece 2 Nisan, Van’ın düşman işgalinden kurtarılış günü olarak kutlanmaya başlamıştı.