Van’daki bebek yasak ilişki kurbanı

Van'ın Erciş ilçesinde sokağa terk edilen ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan bebeğin, aile içi yasak ilişki sonucu dünyaya geldiği bildirildi.

Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 Ocakta Van’ın Erciş ilçesinde terk edilmiş bulunan bebeğin aile bilgisinin, daha önce YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde tedavi edildiği için kayıtlarda yer aldığını söyledi.

Kayıtlara göre, bebeğin ailesinin Ağrı’nın Patnos ilçesinde yaşayan M.A. (18) ile V.A. olduğunu ifade eden Akpınar, soruşturma sırasında M.A’nın, ağabeyi V.A. tarafından tecavüze uğradığının ortaya çıktığını kaydetti. V.A’nın çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını, M.A’nın ise İstanbul Adli Kurumuna gönderildiğini bildiren Vali Akpınar, şöyle devam etti:

“Bu tür olayların yaşanmaması için ailelere büyük görev düşmektedir. Bu maalesef zaman zaman karşılaştığımız bir olay. Anne ve babaların dikkat etmeleri gereken bir durum. Zaman zaman yoksul aileleri ziyaret ettiğimde evlerinde 1 ya da 2 oda olduğunu görüyorum. Bazı evlerin odalarının kapısı bile yok. Ailelerin erkek ve kız çocuklarını aynı odada yatırmamalarını tavsiye ediyoruz. Çocuklarını aynı yatakta yatırmamaya özen göstersinler. Bu tür olaylar, dünyada ayıplanan, kınanan ve cezalandırılan ilişkilerdir.”

Ağrı’nın Patnos ilçesinde yaşayan V.A. ile M.A’nın 40 gün önce Erciş Devlet Hastanesinde dünyaya gelen bebeği, vücudundaki yanığa benzer lekeler nedeniyle bir günlükken Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine getirilmişti.

Hastanenin Yeni Doğan Ünitesinde tedavi altına alınan ve cinsiyeti kız olan bebeğe, deri hastalığı olan “Epidermolizis Bülloza” teşhisi konulmuş, 37 gün hastanede kalan ve tedavisi tamamlanan bebek, hastane kayıtlarına göre dayısı olduğu öne sürülen ancak kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından 5 Ocakta Ağrı’nın Patnos ilçesine götürülmek üzere hastaneden alınmıştı.

Bebek, aynı tarihte Van’ın Erciş ilçesinde bir okulun yakınında kundağa sarılı ve terk edilmiş bulunmuş, 6 Ocakta ise yeniden YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine getirilmişti. Bebeğin tedavisinin, Yeni Doğan Ünitesinde devam ettiği bildirildi.