Van’daki canlı bomba polisi hedef almış

Şemdinli iddianamesi sebebiyle adı öne çıkan Van’da dün canlı bomba dehşeti yaşandı.

Canlı bombanın Suriye uyruklu 18 yaşlarında biri olduğu belirtilirken, Volkan Demir isimli vatandaş ile zabıta memuru Enver Tanrıtanır hayatını kaybetti. Olay sabah saatlerinde Beşyol Kavşağı İskele Caddesi üzerindeki Hz. Ömer Camii önünde meydana geldi. Belediye zabıta ekipleri tarafından ruhsatsız büfeler kaldırılırken ani bir patlama gerçekleşti. Patlamanın meydana geldiği nokta, Van’ın en büyük camisine 50, alışveriş merkezine 20, valiliğe ise 600 metre uzaklıkta bulunuyor. Alınan bilgilere göre, polisi hedef seçen PKK’lı canlı bomba, trafik aracına benzeterek zabıta aracının yanında kendisini patlattı. Hat minibüslerinin geçiş güzergahında meydana gelen patlamada, bir minibüste bulunan yolcular ile yoldan geçen vatandaşlar yaralandı.

Van’a bir hafta önce 3 canlı bombanın giriş yaptığına dair istihbarat alan Emniyet’in araştırmalarında bir sonuca ulaşamadığı öğrenildi. Emniyet Müdürü Tacettin Kurt da istihbaratı doğrularken, 21 Mart Nevruz kutlamaları öncesi terör örgütünün eylemlerine dikkat çekildi.

Sabah saatlerinde meydana gelen patlamada yaralananlar, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve Van Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, canlı bombanın hedefi olan zabıta aracında bulunan 5 kişiden biri olay yerinde hayatını kaybetti. 3 kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Patlamayla birlikte 300 metrelik alan içindeki işyerleri ve binaların camları kırıldı. Patlamada yolda park eden araçlar da hasar gördü. Yaralılardan kimlikleri tespit edilenlerin isimleri şöyle: “Şafi Aslan, Mecit İlkan, İhsak Özkan, Bahattin Sevim, Cahit Turan, Necmettin Güneşçe, Gurbet Nayman, Semra Demir, Erhan Çağlı, Umut Ballı, Zeliha Çağlayan, Cesim Dimen, Nazan Sönmez, Fatih Ayaz, Cesim Kırman.”

Van’a bir hafta önce 3 canlı bombanın giriş yaptığına dair istihbarat alan Terörle Mücadele ekiplerinin, araştırmalarda bir sonuca ulaşamadığı öğrenildi. Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, söz konusu istihbaratı doğrularken, 21 Mart Nevruz kutlamaları öncesi terör örgütünün eylem planlarına dikkat çekiyor. Canlı bomba ihbarından sonra valilik, adliye, polis karakolları başta olmak üzere kamu binaları çevresinde güvenlik önlemleri alınmaya başlandığı belirtildi. 21 Mart Nevruz kutlamaları öncesi ses getirecek eylemler planlayan PKK terör örgütünün Türkiye’ye canlı bombalar soktuğu ifade edildi. Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün patlamanın belediyeye yönelik olmadığının altını çizerek, saldırıyı şiddetle kınadı. Trafiği güçlendirmek için emniyetin trafik araçlarına benzeyen 5 trafik aracını kiralayarak, şehir merkezinde 24 saat devriye gezdiklerini aktaran Yenigün, canlı bombanın bu araçları polis aracına benzetmiş olabileceğini dile getirdi. Yenigün, patlamanın Van halkına yapıldığını söyleyerek, PKK’nın insanları yıldırarak kaos ortamı oluşturmak istediğini belirtti.

AK Parti Van Milletvekili Yekta Haydaroğlu, Van’daki patlamayla ilgili olarak, “Şimdiye kadar bu tür eylemlerle hiçbir şey elde edemeyenler, bundan sonra da hiçbir şey elde edemeyecektir.” dedi. Milletvekili Haydaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, halkın doğrudan canına kasteden bu tür eylemleri nefretle kınadığını bildirdi. Van halkı ve bölgenin artık refah, huzur ve mutluluk istediğini ifade eden AK Partili Haydaroğlu, şunları kaydetti: “Şimdiye kadar bu tür eylemlerle hiçbir şey elde edemeyenler, bundan sonra da hiçbir şey elde edemeyecektir. Halkımızın içine kin ve nefret aşılayarak şehrimizi bir kaos kenti şekline sokmak isteyenlere en güzel cevabı yine Van halkı verecektir.”

Patlamanın erken saatte olması can kaybını azalttı

Van’da dün sabah saatlerinde meydana gelen patlama olayına, hadisenin meydana geldiği Beşyol kavşağı üzerinde esnaflık yapanlar yakından şahit oldu. Görgü tanıklarından Yusuf Genç, patlama ile birlikte etrafa ceset parçalarının yayıldığını söyledi. Patlama sonrası çığlık ve imdat seslerinin yükseldiğini anlatan Genç, olay yerine koşarak yaralılara yardım ettiğini söyledi. Patlamanın meydana geldiği yerden 20 metre uzaktaki Sempaş Alışveriş Merkezi müşteri Temsilcisi Ahmet Anlayış, “Patlama bir saat geç olsaydı çok sayıda insan canından olabilirdi. Patlama ile her yanı duman kapladı. Marketin camları kırıldı. Yaralılara yardım etmek için kendimizi dışarı attık. Fakat polis ekipleri ikinci bomba ihtimaline karşı kimseyi olay yerine yanaştırmadı.” dedi. Patlamanın meydana geldiği yerin karşısında acenta işleten Gürkan Birlik de, “Sabah saat 09:00 sıraları idi. Bir anda büyük bir patlama oldu. İnsanlar çığlık atıp yardım istiyorlardı. Yardım için koştum. Ortalık mahşer anı gibiydi.” şeklinde olay anını anlattı.

Üç canlı bombadan birisi öldü, ikisi kayıp
Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, ölülerden birinin kimliğinin belli olmadığını söyleyerek, söz konusu kişinin canlı bomba olabileceğini vurguladı. Kurt, şehre 3 canlı bomba girdiği yönündeki soruya ise şöyle karşılık verdi: “Bu yönde istihbarat var. Arkadaşlarımız bu bilgi üzerinde duruyor.” PKK’lı canlı bombaların kimliklerinin ‘Cihan Dersim’ kod adlı Hatice Erbağ, ‘Kahraman’ kod adlı Hüseyin Abdulhalim, ‘Rezzan-Derik’ kod adlı Rezzan Resul Ramazan olduğu öğrenildi. Eylemi gerçekleştiren teröristin bunlardan biri olduğu sanılıyor.