Van’daki patlamanın tanıkları dehşet anını anlattı

Van'da sabah saatlerinde meydana gelen patlama olayını, hadisenin meydana geldiği Beşyol kavşağı üzerinde esnaflık yapanlar olayın dehşet anını anlattı.

Patlama ile birlikte alanda çığlık ve imdat seslerinin yükselmeye başladığını anlatan Genç, patlamadan sonra ilk şoku atlattıktan sonra olay yerine koşarak yaralalılara yardım ettiğini söyledi.

Patlamanın meydana geldiği yerden 20 metre uzaklıkta bulunan Sempaş Alışveriş Merkezi müşteri Temsilcisi Ahmet Anlayış, patlamanın olduğu sırada marketi yeni açtıklarını ve markette birkaç müşterileri olduğunu söyledi. Anlayış, “Sabah erken saatlerinde olmasının aslında büyük faciayı önlediğini söyleyebilirim. Bu patlama bir saat geç olsaydı çok sayıda insan canından olabilirdi. Ben o sırada içeride idim. Büyük bir gürültü duydum. Patlama ile birlikte her tarafı bir anda duman kapladı. Marketin camları o şiddetle kırıldı. O anda hepimiz şoka girdik. Yaralılara yardım etmek için kendimizi dışarı attık. Fakat polis ekipleri ikinci bomba ihtimaline karşı kimseyi olay yerine yanaştırmadı. Bu olayı şiddetle kınıyorum. Huzur ve güven ortamını bozmak isteyenlere fırsa vermememiz lazım.” dedi.

Patlamının meydan geldiği yerin karşısında acenta işleten Gürkan Birlik de “Sabah saat 09:00 sıraları idi. Ben bir müşterimle ilgileniyordum. Bir anda büyük bir patlama meydana geldi. Camlar yerle bir oldu. İnsanlar çığlık atıp yardım istiyorlardı. Üzerimden şoku attıktan sonra kendimi dışarı attım. Yerde yatan insanlar olduğunu gördüm. Onlara yardım etmek için koştum. Ortalık ceset parçaları ile dolmuştu. Ortalık mahşer anı gibiydi.” şeklinde olay anını anlattı.