Variller gömüldükleri toprakla taşınacak

Tuzla'da ortaya çıkarılan zehirli varillerin ‘durumunu' görüşmek amacıyla düzenlenen toplantıda ‘varillerle birlikte bulunduğu alanın toprağının taşınması ve çevrede yaşayan insanların sağlık kontrolünden geçirilmesi' kararı çıktı.

Elde edilen ilk bilgilere göre, varillerde tehlikeli atık bulunduğunun kesinleştiğini anlatan Güler, “Varillerin, ki bir kısmı deforme olmuş. Normal değerlerin üzerinde bir fenol ürettiği ve bunun çevreyi etkileyebilecek düzeyde olduğu anlaşıldı. Tabii kaç varil var, hangi ticari firma tarafından ve ne zaman getirildiği konusu şu anda bir soruşturma safhasında. Bu varilleri güvenli bir şekilde yüzeye çıkaracağız, taşıyacağız ve güvenli bir şekilde bertaraf edeceğiz.” diye konuştu.

Muammer Güler, sağlık ile tarım il müdürlüklerinin, atıkların çevrede bitki, hayvan ve insan sağlığı üzerinde bir tehlike yaratıp yaratmadığını araştırdığını belirterek, sularla ilgili şu an görülen bir tehlikenin bulunmadığını bildirdi. Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgedeki giriş ve çıkışları şimdiden kontrol altına alıyoruz. Hem insanların, hem de hayvanların girmesini engelleyeceğiz. Su alınmasını engelleyeceğiz.” Güler, hiçbir ticari kaygının bunu izah etmeye yetmeyeceğini kaydederek, şöyle konuştu: “Bunun da faillerini mutlaka bulacağız. Bunu yapanlar hesabını verecektir.” Bölge halkından tedirgin olmamalarını isteyen Güler, bölge halkına sağlık taraması yapılacağını duyurdu.