Varilleri eliyle kontrol eden mühendis ‘zararsız’ dedi

Maltepe Büyükbakkalköy’de inşaat hafriyat çalışmaları sırasında çıkan varillerdeki kimyasal maddenin insan sağlığını tehdit etmediği açıklandı.

Bölgede içerisinde tehlikeli atık olduğu tahmin edilen toprağa gömülü yeni varillerin bulunduğu yönündeki haberlerin basında yer almasının ardından Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü’nde görevli Kimya Mühendisi Gül Ayaz olay yerinde incelemelerde bulundu. Varillerdeki maddenin plastik yapımında kullanılan poli etelen olabileceğini belirten Ayaz, bu maddenin zararlı olmadığını söyledi.

Bu arada varillerdeki maddeden bir parça alarak eliyle gösteren Kimya Mühendisi Gül Ayaz’ın rahat tavırları dikkat çekti. Gazetecileri yalan haber yapmakla suçlayan Ayaz, ”Bu varillerdeki kimyasal madde plastik yapımında kullanılıyor. Bu madde zararsız bir madde. Kendisini bilmez bir sanayici getirip atmış, aslında çevreye atılmaması lazım.” diyerek söyledikleriyle çelişti. Gazetecilerin kimya mühendisleri arasından seçilmesini de öneren Ayaz, basın mensuplarının, ”Bu madde gerçekten zararlı mı¿” şeklindeki sorularına, ”İsterseniz ağzıma atıp yiyeyim” cevabını verdi. Kimyasal maddelerin bulunduğu varillerin toplanarak imha edileceğini de belirten Gül Ayaz daha sonra olay yerinden ayrıldı.

MÜHENDİSLER ÇELİŞTİ

Öte yandan İstabul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü’nde görevli Kimya Mühendisi Şükrü Kaplan ise meslektaşı Gül Ayaz olay yerindeki davranışlarını doğru bulmadığını belirterek, ”Varillerdeki maddenin elle anlaşılması mümkün değil. Arkadaşımızın dokunması doğru değil. Arkadaşımız olayın heyecanıyla böyle davranmış olabilir.” diye konuştu. Daha sonra arazideki variller Büyükşehir Belediyesi’nin talimatıyla imha edilmek üzere bir kamyona yüklenerek İZAYDAŞ’a götürüldü.