Varisi çorapla önleyin!

Varis çorabı, tedavi etmiyor ancak oluşmasını önlüyor.

Akkaş, varisin öğretmen, berber, tezgahtar, fabrika işçisi, cerrah gibi uzun süre ayakta çalışan meslek gruplarında sık görüldüğünü anlattı:

”Gelişmiş ülkelerde varis çalışmaya paralel olarak yaygınlaşıyor. Oluşumunda genetik sebepler de var. Tedavinin temeli olan varis çorabını herkes mutlaka giymelidir. Özellikle kırk yaşından sonra risk olsa da olmasa da varis çorabının giyilmesi çok yararlıdır.

Çorap, basınç yaparak kanın kalbe ulaşmasını sağlıyor. Hastalarımıza öneriyoruz, ancak giymek istemiyorlar. O zaman tedavi aksıyor ve hastalık ilerliyor.”

Varis çorabının yorulmayı önlediğini de belirten Akkaş, ”normalde 3 saat ayakta kalarak kendini yorgun hisseden kişi, çorapla 6 saat ayakta kalıp yorgunluk hissetmeyebilir. Varis çorabı varisi tedavi etmez, ancak yeni varisin oluşmasını önler. Varis ameliyatla tedavi edilse bile çorabı giymeye devam edilmelidir” dedi.

Halk arasında varisin kalp hastalıklarına yol açacağı veya varis olan bacağın kesileceği yönünde yanlış inanışlar bulunduğunu da vurgulayan Akkaş, tedavinin varisin durumuna göre lazerle, kurutucu iğnelerle veya ameliyatla yapıldığını kaydetti.