Vatandas pazara ragbet gösterince sokaklar doldu tasti

KARS - Ramazan Bayrami arefesinde düsük gelirli vatandas ucuz alisveris yapmak için pazara ragbet gösterince Kars'ta sokaklar doldu tasti.

Onbir ayin sultani Ramazan ayinin son günlerinin gelmesiyle birlikte vatandaslari bayram alisverisi telasi sardi. Alisverisini ucuza yapabilmek telasinda olan dar gelirli vatandaslar ise pazar yerlerine akin edince sokaklar açilan tezgahlardan geçilmez hale geldi. Gida malzemesinden giyecege kadar her türlü alisverisi yapma imkani bulan vatandas, pazarlarin diger alisveris merkezlerine göre ucuz oldugunu, ancak yine de bazen zorlandiklarini ifade ettiler. Özellikle kalabalik nüfuslu ailelerin alisveris yapmakta zorlandiklari dikkatlerden kaçmadi.

Suat Karagöl isimli vatandas ailesinin kalabalik oldugunu belirterek, “Hangi birine ne alsam ki diye düsünüyorum. Birine alip digerine almazlik olmuyor, mecburen herkesi gözetmek lazim. O zaman da zorlaniyoruz elbette. Ama yine de Ramazanin bereketiyle alinanlar herkese yetiyor” diye konustu.

Hüseyin Göztepe isimli esnaf ise, vatandasin alim gücünün düsük olmasindan dolayi pazari tercih ettigini ifade ederek, satislarin iyi oldugunu, en çok ilgiyi bayram sekerinin gördügünü dile getirdi. Göztepe, Ramazan ayinin kiymetinin bilinmesine vurgu yaparak, “Baska hangi zamanda bu kalabalik olur, sokaklar böyle dolabilir ki? Halkin geliri düsük oldugu halde pazara giren eli bos çikmiyor” dedi.

Halkin bayram alisverisi yapmasindan memnun olan pazar esnafi en çok zabitalardan dertli iken, zabitalar da esnaftan yakindi. Belediyenin pazar dolayisiyla sokaklarda tezgah açan esnaftan ‘yer isgali parasi’ almasina bazi esnaf tepki gösterirken, bazen esnaf ile zabita arasinda gerginlik yasansa da tezgahtarlar belediyenin istedigi parayi verdi. Belediye yer isgali parasi kapsaminda tezgahlarin büyüklügüne göre 3 YTL’den 10 YTL’ye kadar para aliyor.