Vatandaş sınavla evlendirilmek istiyor

Vatandaşlar Sağlık Bakanlığı'ndan aile birliği kurulurken daha sağlıklı toplum yetişmesi adına eşlerin sınava tabii tutularak evlenmesi taleplerini iletiyor.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) her gün yüzlerce ilginç telefon geliyor. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden SABİM 184’ü arayan vatandaşlar; buzdolabının kapısının 3-4 saat açık kalması durumunda yemeklerin bozulup bozulmayacağını; satın aldığı pet şişenin içindeki hormunu, bazıları ise ‘Mor İsmail’ lakaplı birinin telefon numarasını soruyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan aile birliği kurulurken daha sağlıklı toplum yetişmesi adına eşlerin sınava tabii tutularak evlenmesi istemi de Bakanlığa gelen ilginç telefonlar arasında yer alıyor.

SABİM’e gelen ilginç şikayetlerden bazıları şöyle:

-5-10 metre aşağıda ikamet eden Hüseyin Bıyıkoğlu mangal kömürü yakmaktadır. Konuyla ilgili olarak sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunmama rağmen konuya henüz çözüm getirilememiştir. Bu durumun çözülmesini istiyorum.

-Buldolabının kapısı 3 ya da 4 saat açık kaldı. İçindeki yemeği yiyebilirmiyiz?

-Mahalleye böcek ve sinekler saldırdı. Belediye ye dilekçe ile başvurduk ama ilgilenmedi. Konunu tarafımızdan değerlendirilmesini istiyorum.

-Bahçedeki ağacı sinekler sardı ne yapmalıyım.

-Cafe’de kullanılan nargilelerde suni kömür kullanılıyor. Ne yapmalıyım?

Öte yandan SABİM’e 1 Ocak 2004-30 Kasım 2005 tarihleri arasında toplam 650 bin çağrı cevaplandırıldı. Çağrıların yüzde 85’ini bilgi alma, yüzde 5’ini şikayet, yüzde 4.50’sini talep, yüzde 3.5’ini eleştiri, yüzde 0.50’sini diğer ve yüzde 1.5’ini teşekkür oluşturdu.