Vatandaşa 220 bin yeni ‘Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı’ dağıtıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen 'Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi' kapsamında şimdiye kadar 220 bin kimlik kartı dağıtıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’ kapsamında şimdiye kadar 220 bin kimlik kartı dağıtıldı. Kimlik kartlarında biyometrik veri olarak ise sadece ‘parmak izi’ yer aldı.

İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü önemli projelerden biri de ‘kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içeren, uluslararası standartlara uygun’ yeni bir kimlik kartının geliştirilmesi ile ilgili ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’.

Pilot uygulama, Bolu ilinde üç aşamalı olarak yürütüldü ve 1 Kasım 2010 tarihi itibarıyla tamamlandı. Pilot uygulamada biyometrik veri olarak ‘parmak izi’ yer aldı. Proje kapsamında şimdiye kadar 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtıldı. Kimlik kartının ülke geneline yaygınlaştırılmasına yönelik yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında, pilot uygulamada elde edilen sonuçlar değerlendirildi ve yaygınlaştırma ihalesi yapıldı. 16 Mayıs 2012 tarihinde işe başlandı.

Proje ile 10 yıllık kullanım ömrüne sahip, polikarbon materyalden oluşan, temaslı ve temassız çip içeren ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran bir kimlik kartının üretilip, vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Kimlik kartlarının, 2014 yılından itibaren 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması öngörülüyor.

SAHTECİLİKTEN KAYNAKLANAN VATANDAŞ MAĞDURİYETİ ÖNLENECEK

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi ile kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart vb. taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek. T.C Kimlik No uygulamasında olduğu gibi tek kart-tek şifre dönemine geçilecek. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek. e-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecek. Kimlik kartı, seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Kimlik Kartı, elektronik imza olarak kullanılabilecek. Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacak. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecek. Sağlayacağı güvenli kişi doğrulaması nedeniyle e-Devlet hizmetlerinin niteliği ve sayısı artacak.”