Vatandasimiz artik ilaca daha kolay erisebiliyor

EDIRNE - Saglik Bakani Recep Akdag, vatandasin ilaca daha kolay erisebildigini söyledi.

Bakan Recep Akdag, Eczacibasi Ilaç Grubu tarafindan Lüleburgaz’da saglik ürünleri tesislerinde kurulan Sefalosporin Üretim Tesisi’nin açilisini yapti. Açilista konusan Akdag, Türk ilaç sanayisinin son yillarda gögsümüzü kabartan atilimlar gerçeklestirdigini belirterek, sunlari söyledi: “Halkimizin bir ilaç için elinde reçete hastane koridorlarinda saatlerce hatta günlerce beklemek zorunda kaldigina sahit olduk. Vatandasimiz bashekimin imzasi ve mührü gerekmeden dogrudan doktorundan aldigi reçeteyle eczaneye gidebiliyor ve ilacini rahatlikla alabiliyor. Bu yesil kartlar içinde böyle oldu. Yesil kartlilarda bundan önceki yillarda ellerinde reçete ile kaymakamlik ve sosyal yardimlasma vakiflarinin önlerinde günlerce yatip kalkiyordu.”

Türkiye’de 2005 yili içerisinde kutu bazinda tüketilen ilaç miktarinda artis yasandigini dikkat çeken Bakan Recep Akdag, “Ilk 9 aylik veriler bunu gösteriyor. Ilaç harcamalari açisindan iddia edilen gibi hayali artislar olmuyor. Biz ilaç sanayimizden sunu bekliyoruz. Onlar tecrübelerini, tesebbüs kabiliyetlerini yalnizca bu ülkeden ilaç üretip satmakla degil, ürettigimiz ilaçlari Avrupa ülkeleri hatta ABD satmalarini istiyoruz. Günümüzde ilaç sektörümüzü bu basariyi yakaladi ve ABD’ye dahi ilaç satiyoruz.” diye konustu.

Maliye Bakanligi tarafindan asi için 2006 yili bütçesine geçmis yillarda ayrilan bütçenin çok fazlasi ayrildigini vurgulayan Akdag, “2006 yili asi bütçesi için 113 milyon YTL bütçe ayrildi. 2002 yilinda 10 milyon YTL asi bütçesi ayrilirken 2006 da 113 milyon YTL asi bütçesi ayrildi. Bu bize hem yavrularimiz için Avrupa’nin degisik ülkelerinde kullanilan asi takvimini uygulama imkani verecek, hem de ülkemizde asi üretimi için uluslararasi firmalarin Türk firmalari ile ortaklik kurarak asi yapmalari için bize süreç saglayacak. Türkiye de asinin üretilmesini istiyoruz ve bu konuda çalismalarimizda var. Kamu olarak biz bu üretimi yapmaya çalisirsak bunda pek basarili olamayiz. Daha önceki örneklerde bunu bize gösteriyor. Geçmis yillarda ülkeler devlet olarak ilaç üretimi yapmislar ve pek basarili olamamislar. Günümüzde bu isi ulusal otoritenin gözetimi altinda özel sektör tarafindan yapmasi çok basarili sonuçlar ortaya koyuyor. Biz Eczacibasi grubu ile iftihar ediyoruz. Insanliga hizmetin en güzel örnegini yapiyorlar.” dedi.

Yeni bir ilaç kararnamesiyle adaletli ve hakkaniyetli ilaç ücretlendirme sistemi getirdiklerini ifade eden Bakan Recep Akdag, “Bu sistem bir taraftan ilaçlarin fiyatlarini asagiya indirdi, bir taraftan da sektörümüzü ayakta tutacak ve zayiflatmayacak bir sistemi ortaya koyduk. Bu hususta AB standartlariyla örtüsen bir ücretlendirme ve ruhsatlandirma prosedürü gerçeklestirmis olduk.” degerlendirmesinde bulundu.

Eczacibasi Holding Yönetim Kurulu Baskani Bülent Eczacibasi ise, yeni tesisin sadece Eczacibasi toplulugu için degil, Türk ilaç sektörü açisindan da önem tasidigini söyledi. Ilaç sektöründe, ekonomik konjonktürün yani sira fiyatlandirma ve geri ödeme sistemlerindeki degisikliklerin de etkisiyle, ilaç fiyatlarinda ciddi gerilemeler yasandigini belirten Bülent Eczacibasi, sunlari söyledi: “Üretici kuruluslarin, varliklarini koruyabilmek için, bir an önce dünyaya açilmalari gerekiyor. Bu noktada, verimliligin yükseltilmesi, yeni ürünlerin gelistirilmesi ve rekabet gücümüzün her açidan arttirilmasi zorunlulugu ile karsi karsiya kaliyoruz. Açilisini yaptigimiz bu tesiste günümüzün en ileri teknolojisini kullanarak bu ürün grubunda dünya pazarlarinda daha etkin bir konuma ulasmayi amaçladik. Böylece, Avrupa Birligi ülkelerine 5 ürün satarken, kisa bir süre sonra bu sayisi arttirma olanagi bulabilecegiz.”

Sefalosporin tesisinde kullanilan teknoloji sayesinde, Amerika pazarinda ruhsat almalarinda da kolaylasacagini ve 2007 yilindan baslayarak bu ülkedeki performansin yükselecegini ifade eden Eczacibasi, söyle devam etti: “Bu gelismeler sonucunda, bugün 30 milyon dolari asan ihracatimizi ikiye katlamayi hedefliyoruz. Üstün standartlardaki ürünlerimizi basta AB üyeleri olmak üzere 35 ülkeye ihraç ediyoruz.”

Eczacibasi Ilaç sanayi Genel Müdürü Erol Dönmez de, yeni tamamlanan tesiste üretilecek ürünlerin 16’si Avrupa ülkesi olmak üzere 22 degisik ülkede pazarlanacagini ifade ederek, “AB pazarindan gelen talepleri karsilamak amaciyla kurulan tesis, 10 milyon Dolar’lik yatirimla gerçeklestirildi. 6 bin 600 metrekarelik kapali alana sahip tesiste 242 farkli sunum sekliyle, 37 adet ürün üretilecek. Yeni tesisle birlikte sefalosporin üretim kapasitesi iki katina çikacak. Eczacibasi Ilaç Grubu’nun 2006 yili ihracat rakami 7,5 milyon Dolar artisla 40 milyon Dolar’a, yillik toplam üretim kapasitesi de 20 milyon kutu artisla 400 milyon kutuya ulasacak.”