‘Vatandaşlar reform adı altında uyutuluyor’

Türkiye Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Aydın Şube Başkanı Remzi Çomakçı, "Eylül ayından itibaren kamu çalışanlarının durumlarını iyileştireceğini ilan eden hükümet, iş barışını ortadan kaldırmak istiyor." dedi.

1 Nisan 2006 tarihinden itibaren ödenmeye başlanan 40+40 YTL ücret artışları bunun en gerçekçi göstergesi olduğunu belirten Çomakçı, bugün Aydın Maliye Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasıyla AK Parti hükümetinin iktidar anlayışını ve uygulamalarını eleştirdi.

Açıklamaya Eğitim-İş üyelerinden bazıları ve vatandaşlar katıldı. Aydın Şube Başkanı Çomakçı, 3 Kasım 2002 tarihinde yönetime gelen siyasi iktidarın, yasama organı aracılığıyla kamu yönetiminin her alanında toplum yaşamını dinselleştirmeye çalıştığını iddia etti.

Çomakçı, mahkeme kararlarının hiçe sayılarak özelleştirme uygulamalarının bütün hızıyla devam ettiğini söyledi. Hükümetin kamusal alanda iş barışını ortadan kaldırmayı hedeflediğini de öne süren Remzi Çomakçı, “Din görevlileri ve Emniyet mensuplarına verilen artı 100 YTL ile kamunun diğer çalışanları üvey evlat sayılmıştır. Hiç kimsenin maaşında gözümüz yoktur fakat aynı havayı soluyup aynı suyu içip aynı ekmeği yiyoruz. Onlar için pahalı olan yaşam bizim için ucuz değildir.” şeklinde konuştu.

Eğitim-İş Şube Başkanı Çomakçı, Meclis’ten geçen Sosyal Güvenlik Kanunu’na da değinerek, bugüne kadar elde edilen temel hak ve kazanımları ortadan kaldırmaya yönelik bir olduğunu iddia etti.

Milletin değerlerini ve emeğini koruma mücadelesi verdiğini kaydeden Çomakçı, “Hükümet, bu yasayı IMF’nin direktifleriyle yasama organına taşımıştır. Gözümüzün içine baka baka yapılan hak gaspları, reform adıyla kitlelere dayatılmaktadır.” dedi.