Vatandaşlar tehlikeyle iç içe yaşamaya devam ediyor

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde çıkan TÜPRAŞ ve Akçagaz Dolum tesisleri yangınları sonrası 30 milyon YTL bulunamadığı için Barbaros Mahallesi'ndeki vatandaşlar tehlikeyle iç içe yaşamaya devam ediyor.

Önce, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara depremi sonrası çıkan Türkiye Petrolleri Rafinerisi Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) yangını, daha sonra 2002 yılında çıkan Akçagaz Dolum Tesisleri yangını ile gündeme gelen Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki sanayi kuruluşları ile yerleşim birimlerinin birbirinden ayrılması ile ilgili çalışmaların bugüne kadar tavsiyeden ileri gitmediği bildirildi.

Yanıcı, yakıcı ve parlayıcı gaz tesisleri ile yerleşim alanları arasında oluşturulması planlanan 200 metrelik güvenlik şeridi için gerekli olan 30 milyon YTL’lik kaynağın bulunamaması nedeniyle güvenlik şeridi de oluşturulamadı. Özellikle sanayi tesisleriyle iç içe bulunan Barboros Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar ise tedirgin bekleyişini sürdürmeye devam ediyor.

Barboros Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmek Kasımoğlu, özellikle TÜPRAŞ ve Akçagaz yangınlarından sonra vatandaşların göstermiş olduğu tepkiyi sona erdirmek için yetkililerin “çözeceğiz, çalışıyoruz” gibi açıklamalarda bulunduklarını ancak daha sonra vatandaşlarla dahi görüşme gereği duymadıklarını belirtti. Mahalle halkı olarak yalnızlığa itilmiş durumda bulunduklarını kaydeden Kasımoğlu, “Hiçbir yetkiliye derdimizi anlatamıyoruz. Bu bölge, sanayi kuruluşlarıyla iç içe girmiş bulunmaktadır. 200 metrelik güvenlik şeridi oluşturulması için birtakım girişimler oldu. Bu bile yapılmadı. Şu anda mahalle halkı olarak çok tedirgin durumdayız. En ufak bir seste, insanlarımız evlerinden dışarı fırlamak zorunda kalıyorlar. Satılık arazi ve ev çok olmasına rağmen, tehlike bölgesi diye kimse gelmek istemiyor. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Sanayi kuruluşlarının üretim esnasında çıkarmış olduğu sesler, bu kuruluşların oluşturmuş olduğu tehlike, bu mahallede oturan insanların psikolojisini bozmuş durumdadır.” diye konuştu.