Vatandaşlar Telekom’un kapısına dayandı

Türk Telekom'un ev ve iş telefon hatlarına uyguladığı 'sabit ücretin iptaline' yönelik çıkan kararın ardından vatandaşlar, Türk Telekom Müdürlüğü'ne dilekçelerle başvurmaya başladı.

Her geçen gün vatandaşlar arasında hızla yayılan başvuru meselesi, yüzlerce vatandaşın uzun kuyruklar oluşturmasına neden oluyor. Türk Telekom’un, sabit ücret uygulamasıyla haksız kazanç sağladığını iddia eden vatandaşlar, “sabit ücret alınmasının iptaline” yönelik Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarının hiçe sayılarak uygulamanın devam etmesinden duydukları rahatsızlığı dile getiriyor.

Ödenen sabit ücretlerin geri iadesini isteyen vatandaşların Türk Telekom’a verdiği dilekçede ise şu ifadeler yer alıyor: “Beykoz Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Başkanlığı’nın almış olduğu, ‘Telefon hatlarından konuşma bedelleri dışında belirsiz gerekçelerle sabit ücret adı altında her ay alınan ücretin iptaline, bu isim altında adı geçen firma tarafından tüketiciden alınan tüm ücretin tüketiciye geri iade edilmesine karar verildi’ hükmü uyarınca, kullanmış olduğum sabit telefon hattıma ait sabit ücret bedelinin iptal edilmesi ve bugüne kadar tarafıma bu isim altında kesilen tüm ücretlerin tekrar iade edilmesi, söz konusu işlemin ivedilikle gerçekleştirilmemesi halinde idari işlem tesisi yoluna başvuracağımı bildirir, gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.”

Türk Telekom’un evrak kayıt birimine dilekçe vermek için sırada bekleyen Süruri Doğanay, “Telekom bizden haksız yere ücret alıyor. Uygulama iptal edilmesine rağmen halen sabit ücret almaya devam ediyorlar. Eğer uygulama son bulmazsa telefon hattımı iptal ettirmeyi düşünüyorum” dedi.

Serhan Gür isimli vatandaş da, uygulamanın tamamen haksız olduğunu ifade ederek, Kütahya halkına bu uygulamaya tepki göstermeleri çağrısında bulundu. Uygulama durdurulmazsa hattını iptal ettirmeyi düşündüğünü ifade eden Gür, “Herkes dilekçe yazarak başvuruda bulunsun. Haksız kazanca seyirci kalmayalım” ifadesini kullandı.

Vatandaşların verdiği dilekçelerin bir kazanım sağlamayacağını ileri süren Türk Telekom İl Müdürü Şükrü Yıldırım da, sabit ücret aleyhindeki Tüketici Hakem Heyeti kararının bir yargı kararı olmadığına dikkat çekiyor. Yıldırım, Türk Telekom’un bir yargı kararı niteliği taşımayan Hakem Heyeti kararının iptali için yeni bir dava açtığına işaret ederek, yasal sürecin devam ettiğini kaydetti.

Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı ise, Tüketici Hakem Heyeti kararlarının bağlayıcı olduğunu belirterek, Türk Telekom’un haksız kazanç sağladığını iddia etti. Vatandaşların bu duruma tepki göstermesi çağrısında bulunan Nazlı, Türk Telekom yetkililerinin açıklamasını “talihsizlik” olarak nitelendirdi.