Vatansever Güç Birliği Hareketi’ne soruşturma

Ulusalcı derneklerin başında gelen Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi’nin izinsiz para topladığı gerekçesiyle kapatılması gündemde.

Ulusalcı derneklerin başında gelen Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği (VKGB), izinsiz para toplamaktan soruşturma geçirince kapatılma tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Soruşturmayı tamamlayan İçişleri Bakanlığı’nın dosyayı cumhuriyet savcılığına gönderdiği öğrenilirken, derneğin Türkiye genelinde faaliyetlerine son verilmesi için dava açılabileceği belirtildi. VKGB Genel Başkanı Taner Ünal, İçişleri Bakanlığı’nca tamamlanan soruşturmanın, izinsiz yardım toplamayla alakası olmadığını savundu. Ünal, “Bütün hesabımıza giren para 18 bin YTL’dir. Dernek adına ikinci bir hesap tuttuğumuz yönünde bir şikayette bulunulmuş, bunun aslı olmadığı ortaya çıktı.” dedi. Hiç kimseden para toplamadıklarını ileri süren Ünal, “Bu Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) bir provokasyonudur. Hareket çok büyüdüğü için bizimle ilgili şikayetler üretiyorlar.” iddiasında bulundu. Ünal, resmî kayıtlı üye sayılarını ise “Derneğimizin resmî kayıtlı kaç üyesi olduğu benim kendi özel bilgim, sizi ilgilendirmez.” diyerek açıklamaktan kaçındı. Ünal’ın suçlamalarına MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, Türk milliyetçiliği adına yapılan bütün faydalı çalışmaları desteklediklerini, ancak kişisel veya grupsal ikbal kaygılarıyla oluşmuş hareketleri, adları ne olursa olsun desteklemediklerini söyleyerek karşılık verdi.

Ankara merkezli olarak Nisan 2005’te örgütlenmeye başlayan Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi, ulusalcı dernekler arasında en çok öne çıkan grup. Türkiye genelinde 600 bin üyeleri olduğunu açıklayan Taner Ünal, 40 ilde 105 ayrı şube açtıklarını söylemiş ve örgütlenme için 1,5 milyar YTL harcandığını söylemişti. Kurulduktan 7 ay sonra (Aralık 2005) bazı kopmalarla gündeme gelen hareket, provokasyonların yaşandığı Mersin’de 18 Nisan’da bayrak yürüyüşü yapmak isteyince yeni bir tartışmaya neden olmuş, ardından da Kuvvacı derneğin onursal başkanı emekli Korgeneral Hasan Kundakçı ile kurucu üyelerden emekli emniyet müdürü Kemal Canay istifa etmişti. Kundakçı ve Canay’ın istifalarının ardından derneğin Mersin, Antalya, Van, Konya, Trabzon ve Düzce’de dernek yönetimleri dağılmıştı.

Dernekten istifa eden isimler şimdilerde ilginç iddialarda bulunuyor. Emekli emniyet müdürü Kemal Canay, derneğin başka amaçları olduğuna dikkat çekerek, Ünal’ın iddia ettiği gibi Mersin’de 70 bin değil, kayıtlı sadece 72 üye olduğunu belirtiyor. Derneğin Türkiye genelinde 105 şubesi olduğu iddiasını yalanlayan eski başkan yardımcısı Vehbi Şanlı da sadece Antalya, Mersin ve Konya’da şubeler kurulabildiğini aktarıyor. Şanlı, dernek yöneticileri için “Hayalperest, ruhsal sorunları olan kişiler” nitelemesinde bulunuyor. Konya eski İl Başkan Yardımcısı Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Filiz ise “Taner Ünal, trilyonlarca para harcadığını başından beri söylüyordu. Daha sonra yaptığı masrafları gerekçe göstererek dernek şubelerinden 3’er bin YTL istedi. Kimse de para toplayıp göndermedi, daha sonra dernekler dağıldı.” diye konuşuyor.