Vatanseverler’in konuşmalarında Baykal’ın da ismi geçti

Vatanseverler çetesinin "Deniz Baykal’ı aradık. Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırıyor" sözleri kayıtlara geçti

Ankara Organize Polisi’nin Girdap operasyonunun ardından tutuklanan Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği (VKGB) Genel Başkan Yardımcısı Salih Zeki Balaban’ı, Kuzey Irak’a operasyon için tezkere çıkarılması amacıyla CHP Deniz Baykal’ı aradığı belirlendi. Organize suç örgütü kapsamında çete üyesi olarak tutuklanan Salih Zeki Balaban’ın telefon konuşmaları, çetenin PKK’ya yönelik sınır ötesi operasyon için Meclis’ten tezkere çıkarılmasının gündemde olduğu dönemde CHP Lideri Baykal ile temasa geçtiklerini ortaya çıkardı.

SAVAŞ KARARI ALINSIN

BALABAN, halen tutuklu bulunan çete üyelerinden Halit Bozdağ Güngör ile 10 Haziran’da yaptığı görüşmede ‘Sabaha karşı Deniz Baykal’ı aradık. Meclisi acil toplantıya çağırması lazım’ dediği belirlendi. Güngör’ün ‘Neden’ sorusu üzerine Zeki Balaban’ın ‘Toplantıya çağırıyor. Muhtemelen AKP gelemeyecek. Ya, savaş kararı alınması lazım, alınmıyor’ karşılığını verdi. Kayıtlara geçen bu görüşme ile ilgili olarak Savcılık aşamasında tüm zanlıların ifadesine başvuruldu. Bazıları bilgilerinin olmadığını söylerken bir kısmı ‘cevap vermek istemiyorum’ dedi.

VKGB YAPILANMASININ KİLİT İSMİ

VKGB yapısının en karanlık kişisi olarak dikkat çeken Salih Zeki Balaban sorgusunda önemli sorulara ‘Devlet güvenliğini ilgilendirir cevap veremem’ diyerek cevap vermekten kaçındı. Hakkında mahkemece verilmiş gaiplik kararına rağmen, trilyonluk askeri ihaleleri etkilemeye çalışan Balaban’ın İran-Suriye üzerinden silah kaçakçılığı yaptığı da belirlendi.

BAĞLANTISI DERİNLERE GİDİYOR

ÜZERİNDEN 5 ayrı sim kart çıkan ve bu kartlardan sadece biri ile Halit Bozdağ Güngör üzerinden dernekle irtibat kuran Balaban’ın ilişkilerinin çok derinlere indiği belirtiliyor. Emniyet kaynaklarınca Balaban’ın en az üç kez Türkiye’ye yüklü miktarda silah soktuğu ancak henüz bu silahların yerlerinin tespit edilemediği ifade ediliyor. Balaban’ın gerek silah ticaretinden gerekse askeri ihalelerden aldığı komisyonlardan elde ettiği paraları yakın akrabalarına ait banka hesaplarında tuttuğu düşünülüyor.

ASIL AMAÇLARI ‘DARBE’ YAPTIRMAK

VATANSEVER adı altında faaliyet gösteren dernek üyelerinin, şehit eşini bile dolandırdıkları, ülkenin pekçok yerinde provokatif eylemlere öncülük ettikleri ortaya çıkarılmıştı. ‘1 Numara’ olarak tanımlanan kişiden talimat alan çete üyelerinin, asıl amacının darbe şartlarının oluşması için psikolojik çalışma yürütmek olduğu belirtiliyor.

STAR