Ve kara kış geldi!

Günlerdir beklenen kar dün tüm yurtta etkisini gösterdi

BOLU:

D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde meydana gelen trafik kazası nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Yolda 7 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Kocaeli’nde bir konferansa katılacak olan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’de kar yağışı nedeniyle Bolu Dağı’nda mahsur kaldı. Merkez ve ilçelere bağlı 200 köy yolu ulaşıma kapanırken, Bolu’da kar yağışı nedeniyle meydana gelen trafik kazasını görüntülemek isteyen Doğan Haber Ajansı muhabiri Ersin Ercan, bir otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Sol bacağının diz kapağı altında iki kırık tespit edilen Ersin Ercan, ameliyata alındı. Bolu Dağı Ankara şeridinde kar nedeniyle yolda kalan sürücülere Kızılay tarafından çay ve kahve ikram edildi.

DÜZCE:

Zincirsiz araçların yolda kalması sonucu Kaynaşlı-Bolu Dağı çıkışı trafiğe kapandı. Trafik ekipleri, yolda kalan araçlara zincir takılması için çalışma başlatırken, yaklaşık 3 kilometreye yakın kuyruk oluştu. Kaynaşlı merkezde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken, yüksek kesimlerde 20 santimetreyi buldu. Düzce’nin Yığılca İlçesi’ne bağlı 35 köy yolu da kar yağışı nedeniyle kapandı.

KARADENİZ’DE FIRTINA

ZONGULDAK:

Kentte sabah saatlerinde başlayan kar yağışı fazla etkili olmadı. Kar yağışı aralıklarla doluya dönüşürken, daha sonra oluşan fırtına denizde 5-6 metre yüksekliğindeki dalgalara neden oldu. Mendireği aşan dalgalar, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait limanın içine kadar girdi. Karadeniz’deki fırtına nedeniyle balıkçı tekneleri limana sığındı.

KARAMAN:

Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, kent merkezinde günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle şehir merkezinde birçok maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi.

KARABÜK:

Kar yağışı, Karabük’te de yaşamı olumsuz etkiliyor. Eflani İlçesi’nde tüm okullarda, Safranbolu İlçesi’ne bağlı Ovacuma Beldesi’nde ise 2 okulda eğitime ara verildi.

DOĞU DONUYOR

BİTLİS: İl merkezindeki kar kalınlığı 15, yüksek kesimlerde ise 25 santimetreye ulaştı. Merkeze bağlı bazı köylerin yolları ulaşıma kapandı.

ERZURUM:

Kent merkezinde kar kalınlığı 14 santimetreye ulaştı. 71 köy yolu ulaşıma kapandı. Yetkililer, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

ŞANLIURFA:

Kentte gece yarısı başlayan ve zamanla etkisini arttıran mevsimin ilk kar yağışı, kent içi ve şehirler arası trafikte aksamalara neden oldu. Yoğun kar ve sisin etkili olduğu Şanlıurfa-Gaziantep kara yolundaki Akabe mevkiinde bazı araçlar bir süre mahsur kaldı. Siverek İlçesinde kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan köy yolunda mahsur kalan 12 öğrenci, servis şoförünün cep telefonuyla yardım istemesi üzerine kurtarıldı. Siverek’teki köylerde ilköğretim okullarında eğitime 2 gün ara verildi.

ELAZIĞ:

Hava sıcaklığının eksi 1 derece olduğu kent merkezinde kar kalınlığı 3 santimetre oldu. Kar yağışı nedeniyle dün yapılması gereken Ankara-Elazığ uçak seferi de iptal edildi. Merkeze bağlı Nişankaya Köyü yakınlarında yolun buz tutması nedeniyle meydana gelen trafik kazasında 5 kişi öldü.

DİYARBAKIR:

Kentte yılın ilk karı, kara ve hava ulaşımını olumsuz etkiledi. Aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle THY ile özel şirketlere ait 11 uçak sefer yapamadı. Kent merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. Diyarbakır-Mardin, Diyarbakır-Bingöl ve Silvan-Batman karayolu ulaşıma kapandı.

HALATLA HAYATA TUTUNDULAR

AMASRA:

Karadeniz’de dün gece fırtına çıkınca Amasra Limanı’na sığınmak isteyen Malta bandıralı “Flora” isimli kuru yük gemisi mendireğe çarparak sürüklendi ve kayalıklara oturdu. Gemi ile kayalıklar arasına gerilen 40 metrelik halat köprü yardımıyla kıyıya inen 10 mürettebat, besledikleri kediyi de kurtarmayı ihmal etmedi. Gemiciler, kurtarma çalışmalarına katılan askerlerle birlikte yaklaşık 1 kilometre yürüyerek tepedeki yola ulaştı ve burada bekleyen ambulanslarla sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Bartın Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

TURİZMCİLER SEVİNDİ

Kar yağışı tatil merkezlerinde turizmcileri sevindirdi. Kar kalınlığı, Kartalkaya Kayak Merkezi’nde 80, Abant Tabiat Parkı’nda 50, Yedigöller Tabiat Parkı’nda 60, Gölcük Tabiat Parkı’nda da 35 santimetreye ulaştı. Kocaeli’nin en yüksek noktası olan 1600 rakımlı Kartepe Tepesi’nde kar kalınlığı 85 santimetreye ulaştı. Uludağ’da ise sabah saatlerinde başlayan yağışla birlikte kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu.