Vekil hasta yatağından bile önerge verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Kemal Demirel, tedavi gördüğü hastaneden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Demirel, “Hastalık önemli ama; yapılacak işlerimizin de aksamaması lazım. Bir vekil olarak hasta yatağımda bile görevimi yapmak istedim” dedi. Demirel, TBMM’nin önerge şampiyonu milletvekilliği ünvanını 1527 genelgeyle sürdürdüğünü söyledi.

Hafta başından bu yana İstanbul’daki Anadolu Sağlık Merkezi’nde kontrol altına alınan Demirel’in geniz etinde tıp diliyle ‘mozofarenska-ca ‘ olarak adlandırılan bir tür tümör belirlendi. Doktorlar erken teşhisin önemli olduğunu, 2,5 – 3 aylık süre zarfında Demirel’in tedavi altında tutulacağını açıkladı. Tümörün vücuda yayılmamasının sevindirici olduğuna dikkat çeken doktorlar, yapılacak tedaviyle Demirel’in yeniden sağlığına kavuşacağını bildirdi.

Hasta yatağında bile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Demirel, ecnazelerle SSK arasındaki tartışmaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’na sordu.

Eczacılar ile SSK arasında imzalanan protokole göre, SSK kendi eczanelerini kapatarak ilaçlarını eczanelerden almaya başladıklarına dikkat çeken Demirel, “Eczacılar ilaç bedellerini 45 gün içinde alabileceklerdi; ancak son zamanlarda ezcaneler ilaç bedellerini tahsil edemiyor. Zamanında alınamayan ilaç bedelleri birçok sorunu da beraberinde getirmektedir” dedi.

Demirel, Bakan Başesgioğlu tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları yöneltti: “Ödemelerdeki aksaklıkların sebepleri nelerdir? Reçetelerin kontrollerinin yapıldığı, SSK Sağlık İşleri Bölge Müdürlükleri reçetelerin kontrollerini tamamladığı zamanlarda, avans olarak reçete bedellerinin yüzde 90’ını ödemekte ve yüzde 10’luk bölümü ödememektedir. Nisan ayından bugüne kadar reçetelerin ödemesi yapılmayan yüzde 10’luk bölümleriyle ilgili farklarının ödenmeme sebepleri nelerdir? Bu farklar hak sahiplerine ne zaman ödenecek? Reçete inceleme işlemindeki aksaklıkların giderilerek, reçete bedellerinin tamamının ödenmesi için neler yapmayı planlıyorsunuz? SSK’nın ilaç bedellerini dahna düzenli ödeyebilmesi için planlanmış çalışmalarınız var mıdır?”