Vekil’den eşe dayak hala gündemde

AKP'lilerin Halil Ürün'ü kurtarmak için düzenledikleri operasyon, kadın milletvekillerine takıldı. Eşini dövmekle suçlanan Ürün yargı yolunda.

TBMM Adalet Komisyonu önceki gün, adalet sistemine yeni getirilen “uzlaştırma” yönteminin kapsamını düzenlerken, aile içi şiddetle ilgili ayrım yapmadı. Uzlaşma sonucu, soruşturma ve dava konusu olmayacak suçların kapsamına “kasten yaralamayı” da alan AKP’liler, yine AKP’li üç milletvekilinden gelen “Aile içindeki kasten yaralamanın dışarıda tutulması” önerisini reddetti. Komisyonun dünkü toplantısında AKP’li Bekir Bozdağ’ın önergesiyle ‘yeniden görüşme’ açılmış, Adalet Bakanı Çiçek de değişikliği desteklediğini belirtmişti. Son dakikada yapılan değişikliğin perde arkasında, kadın milletvekillerinin payı olduğu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile Töre Cinayetlerini Araştırma Komisyonu Başkanı Fatma Şahin’in, Çiçek’le görüşerek “düzenlemenin kabul edilemeyeceğini” söyledikleri öğrenildi.

Aynı tasarıya, “Bir tokat dahi soruşturma konusu oluyor” gerekçesiyle daha önce eklenen ve aile içi şiddetin soruşturulmasını “şikâyete bağlı” hale getiren düzenleme de Ürün’ü yargıdan kurtarabilecekti. Milliyet’in “Bir tokattan ne çıkar?” başlığıyla duyurduğu bu düzenleme de, kadın örgütlerinden gelen tepkiler üzerine alt komisyon aşamasında ayıklanmıştı.