Vekiller kürsü sırasına girdi

Yaklaşık 1,5 milyon memurun beklediği ek maaş zammına ilişkin kanun tasarısının TBMM’deki görüşmeleri, iki haftadır tamamlanamadı.

6 maddelik kanunun ilk 3 maddesi tartışılırken 57 kez söz istendi. AK Partili vekiller maaşlarda yapılan iyileştirmeyi överken, muhalefet temsilcileri memurun gönlünü kazanmak için 180 YTL’nin yetersiz olduğunu savunuyor. Söz konusu artışın mart ayı maaşlarına yansımasını ümit eden kamu görevlileri, tasarının TBMM’ye takılması üzerine beklentilerini erteledi. Tasarı ile ilgili görüşmelerin uzaması ilginç bir gelişmeye de yol açtı. Büyük bir memur kitlesinin görüşmeleri takip etmesi nedeniyle TBMM TV’nin reytinginde önemli bir artış oldu. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen çok sayıda milletvekili de, kürsüde parti ve kişisel propagandasını yapmaya başladı. İki haftada kanunun henüz yarısı Genel Kurul’un onayından geçerken, her maddede 19 vekil söz istedi.

Anavatanlı Muhsin Koçyiğit 6, Mehmet Eraslan ve CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu ise 5’er kez söz alarak en çok konuşan vekiller oldu. Anavatanlı Hüseyin Özcan, CHP’li Feridun Hikmet Baloğlu ve Bayram Meral 3’er kez kürsüye çıktı. AK Partili Ömer Kulaksız, Ahmet Işık, CHP’li Mustafa Özyürek, Mehmet Yıldırım, Ali Kemal Deveciler, Anavatanlı Süleyman Sarıbaş ve DYP’li Ümmet Kandoğan 2’şer kez konuştu. Ayrıca iktidar partisinden Musa Uzunkaya, Ali Osman Sali, Hüseyin Tanrıverdi, Cemal Uysal, İsmail Bilen, Eyüp Fatsa, anamuhalefet partili Hakkı Ülkü, Yakup Kepenek, Osman Kaptan, Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce, Haluk Koç, Mustafa Gazalcı, Enis Tütüncü, Yüksek Çorbacıoğlu ve Anavatanlı Muzaffer Kurtulmuşoğlu ise birer kez kürsüye çıktı. Anavatanlı Kurtulmuşoğlu, ek maaş zammının bütün memurlara uygulanmasını isterken, öğretmenlere verilecek olan 5,5 YTL’lik ek ders ücretinin 10 YTL olması gerektiğini söyledi. Kurtulmuşoğlu, iktidara gelmeleri durumunda emekli maaşlarını bin 500 YTL’ye çıkaracaklarını savundu. CHP’li Bayram Meral, bazı memurlara bu yılın ilk altı ayı için verilen 40 YTL’lik seyyanen zammın çok yetersiz olduğunu belirtirken, “Verdiğiniz para günlük bir sigara, bir kibrit parası bile değil.” diye konuştu. CHP’li Mustafa Özyürek ise 40+40 seyyanen zammın emeklilere de yansıması gerektiğini ifade etti.