‘Velayet davası yakında sonuçlanacak’

Şarkıcı Rafet El Roman, Alman vatandaşlığına geçmesinin hiçbir gerekçesi olmadığını belirterek, velayet davasının da yakında sonuçlanacağını söyledi.

Yeni yıla Türkiye’de giren Rafet El Roman, Almanya’ya dönüşü öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. İşlemlerini yeni aldığı Alman pasaportu ile yaptıran ünlü şarkıcı, hayranları ile fotoğraf çektirdi.

Uzun süre yurtdışında yaşayan kişilerin vatandaşlık başvuru yapmasının en doğal hakları olduğunu ifade eden ünlü şarkıcı, 2.5 yıl önce müracaatta bulunduğunu ve 8 ay önce de Alman vatandaşı olduğunu dile getirdi.

-“MAHKEME KARARINA UYGUN DAVRANACAĞIZ”-

Rafet El Roman, ”Ama hiçbir şey kagıtta olduğu gibi geleneklerimize göreneklerimize karşı bir şey değil. Bizler her zaman Türk insanı olarak yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu. Bu konunun şimdi gündeme gelmesine şaşırdığını aktaran El Roman, ”Belki Tuba hanım böyle hassas bir anda ortaya attığında bir anda ortaya çıktı. Bugün Almanya’da 3.5 milyon Türk yaşıyor, bunların 2 milyonu zaten Alman vatandaşı. Alman vatandaşlığına geçmem davayı etkilemeye yönelik olabilir” dedi.

Velayet davasının da bugünlerde sonuçlanacağına işaret eden Rafet El Roman, Yargıtay’ın vereceği karardan ne çıkarsa ona uygun davranacaklarını vurguladı. Rafet El Roman, ”30 yıldır yurtdışında yaşadığı halde neden 2.5 yıl önce Alman vatandaşlığına geçmek istediği” yönündeki soruyu şöyle cevapladı; ”Alman vatandaşlığına müracaat etmemin gerekçesi yok. Çoğu insana baktığınız zaman kimi 10, kimi 2 yıl önce müracaat yapmıştır. Yani bir yerde başlamak gerekti. Alman hukuku ile kendimi daha da teminat altına alma gibi bir düşüncem yok. İki ülke de hukuk devleti, kendi aralarında anlaşmalar var. Kanun karşısında hepimizin boynu kıldan ince.”

Velayet konusunun iş hayatını olumsuz etkilediğini belirten Rafet El Roman, bu yüzden yaklaşık 45 konserinin iptal edildiğini, uğradığı zararın karşılanması için mahkeme sonuçlandıktan sonra girişimlerde bulunacağını sözlerine ekledi.