Veli Küçük’ten Şemdinli protestosu

Van Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın da adının geçtiği iddianame bazı, sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi.

Grup adına basın açıklaması yapan Hukukçular Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Kerinçsiz iddianame ile Türk ordusunun yıpratılmak istendiğini öne sürdü. Ordu ve yargının ele geçirilmek istendiğini iddia eden Kerinçsiz, “Orduyu yıpratmaksızın rejimi çökertmek ve ülkeyi teslim almak mümkün değildir. Bunun için orduya karşı psikolojik bir harp başlatılmıştır. PKK artıklarının beyanlarına, imzasız mektuplara ve internet bilgilerine dayanılarak çete suçlaması yapılmıştır. Ordu komutanlarının yargılanmasının yolu açılarak terörle mücadeleye darbe indirilmek istenmektedir.” şeklinde konuştu.asın açıklaması sırasında alanda toplanan yaklaşık 50 kişilik gurup, ‘Kahrolsun PKK’, Burası Türkiye ya sev ya terk et’, Her Türk asker doğar’ şeklinde sloganlar attı. Veli Küçük ise gazetecilerin sorularına söyleyecek sözü olmadığını belirterek, yapılan açıklamayı desteklediğini ifade etti. Küçük, “Arkadaşların söylediklerine katılıyorum. Ekleyecek bir şeyim yok.” diyerek korumalarıyla birlikte ayrıldı. Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, basın açıklaması sonrası olaysız bir şekilde son buldu.

Aygün: O çeteye üye olmaya hazırım

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Şemdinli iddianamesinde “çete kurmakla” suçlanan Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’a destek verdi. Aygün, “Eğer ortada bir çete varsa, ben de o çeteye üye olmaya hazırım.” dedi. Kütahya Valisi Osman Aydın’ı makamında ziyaret eden Aygün, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye’de yargıya, bürokrasiye müdahil olmanın yanlış olduğunu düşündüğünü dile getiren Aygün, ülkenin anlı şanlı bir ordu komutanının çete kurmak gibi bir olaya tenezzül etmesinin mümkün olmadığını savundu. Aygün, şunları kaydetti: “Çete kurmak için 8-10 kişi, silah ve bomba bulmak lazım. Bunlar zaten var, burada çete kurmaya gerek yok ki. Kara Kuvvetleri Komutanı’nın emrinde; atıyorum 200 bin askeri var, makineli tüfeği, tankı var. Türkiye’de devlet memuru vardır, hükümet memuru değildir. Bunun valisi de, kaymakamı da devletin memurudur, hükümetin değil. Hükümetin adliyesi, savcısı olmaz.”