Veliler: Okuma salonları kapatılırsa çocuklarımız başarısız olur

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağıyla ilgili olarak bir tepki de okuma salonuna çocuğunu gönderen velilerden geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağıyla ilgili olarak bir tepki de okuma salonuna çocuğunu gönderen velilerden geldi. Çocuklarını ücretsiz eğitim veren okuma salonu ve etüt merkezlerine göndermekten çok memnun olduklarını aktaran veliler, bunların kapatılması halinde çocuklarının hem derslerinde hem de sınavlarda başarılı olamayacaklarını söyledi.

Van’da faaliyet gösteren 31 okuma salonu 6 bin öğrenciye ücretsiz eğitim veriyor. Van’ın Altıntepe Mahallesi’nde bulunan okuma salonu bunlardan sadece biri. İki çocuğunu Altıntepe Mahallesi’ndeki okuma salonuna gönderen veli Filiz Bağ, maddi durumunun iyi olmadığı için çocuklarını okuma salonuna gönderdiğini ifade etti. Bir anne olarak okuma salonlarının güvenli olduğuna inandığı için iki çocuğunu oraya gönderdiğini dile getiren Bağ, “İçimiz rahat bir şekilde oralara gönderiyoruz. Orada sınavlarına, derslerine çalışıyorlar. Bunun yanında anne-babaya daha saygılı olmayı öğreniyorlar. Dershaneler kapatılırsa maddi imkanımız da olmadığı için bunları bir yere gönderemeyeceğiz. Onun için evde oturmaları gerekecek. O şekilde de bir başarıya ulaşamazlar.” şeklinde konuştu.

Okuma salonların her mahallede hatta her sokakta açılması gerektiğini düşünen Bağ, bunların kapatılması yerine desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

İki çocuğunu aynı mahalledeki okuma salonuna gönderen Hazal Sinici de, dershanelerin ve okuma salonların kesinlikle kapatılmasını istemediklerini söyledi. Kendisinin okumadığı için çocuklarının okumasını daha çok istediğini dile getiren Sinici, okuma salonların kapatılması halinde çocuğunu bir dershaneye veya özel okula gönderecek güçlerinin olmadığını dile getirdi.

Veli Nesim Kesmes de, mahallelerindeki okuma salonuna iki çocuğunu gönderdiğini belirterek, “Bunların kapatılması gündemde, bunlar kapatılırsa biz çocuklarımızı nereye göndereceğiz? Başka yere gönderecek paramız yok ki.” diye konuştu.

İlköğretime giden bir çocuğunun okuma salonuna gittiğini aktaran Hüseyin Figen, okuma salonundan çok memnun olduğunu aktardı. Çocuğunun oraya giderek kendisini geliştirdiğini belirten Figen, “Orada aldığı eğitimle eksikliklerini tamamlıyor. Oralar bizim için çok önemli. Oralarda hocalarına ve anne-babalarına karşı saygılı olmayı öğretiyorlar. Biz yetkililerden buraları kapatmamalarını istiyoruz. Dar gelirli aileler olduğumuz için buralar kapatılırsa perişan oluruz.” ifadelerini kullandı.