Velilere ‘Aile İçi İletişimin Öğrencilere Etkisi’ semineri

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde faaliyet gösteren Ceyhan Işık Dersaneleri tarafından "Aile İçi İletişimin Öğrencilere Etkisi" konulu bir seminer düzenlendi.

Seminer Ceyhan Meslek Yüksekokulu seminer salonunda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan seminerde konuşan Ceyhan Işık Dersanesi Müdürü Mehmet Ekmen, “Öğrencilerimizin daha iyi yerlere gelmesi için uğraşıyoruz ve onlara ne kadar yardımcı olabiliriz diye düşünüyoruz.” dedi.

Daha sonra konuşan eğitimci Mahmut Açıl, eğitimin ailede başladığını vurgulayarak, “Çocuklarımızı bembeyaz bir yaprak olarak dünyaya getirdik. Yazıyı ilk aile yazar, daha sonra okulda ve dersanede devam eder.” diye konuştu.

“Çocuklarımız evde ders çalışırken televizyon izlememeliyiz ve televizyon izlerken onların ders çalışmalarını beklemeyelim. Çocuklarımızın başarılı olması için televizyonu hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Televizyon aile hayatını perişan ediyor ve çocuğumuzun ders çalışmasını engelliyor.” diyen Açıl, öğrencilerin başarılı olmaları için çok uyumamaları ve cep telefonu kullanmamaları gerektiğini vurguladı.

Öğrencilerin ders çalışırken masada çalışmalarını ve 40 dakika çalışıp 5 dakika tekrar yaptıktan sonra 15 dakika dinlenlemeleri öneren Açıl, “Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmalıyız. Çocuklarımız sınava hazırlanırken kaygılandırmamalıyız ve sınavı kazanamasalar bile onların bizim çocuğumuz olduğunu hatırlatmalıyız.” ifadelerini kullandı.