Velim Olur musun?

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Batman, Gaziantep ve Şanlıurfa'da sokakta çalışan çocukların eğitimine destek için düzenlenen 'Velim Olur musun?' kampanyasının açılışını yaptı.

Burada düzenlenen törende konuşan Şener, hükümet olarak bölgelerarası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Şener, Gaziantep’te 2 bin 500, Batman’da bin 632 ve Urfa’da bin 500 sokakta çalışan çocuğun eğitimine devam edebilmesi için bu kampanyanın başlatıldığını bildirdi.

“Sanal ortamda çocuklarımıza veli olun” çağrısında bulunan Şener, besmele ile bilgisayarın başına geçerek, Gaziantep’den 11 yaşındaki 5’inci sınıf öğrencisi Ahmet’in veliliğini üstlendi. Şener, Ahmet’in iki yıldır ayakkabı boyacısı olduğunu, babasının da inşaat işçisi olduğunu belirtirken, bu çocuğun kışlık kaban, bot, önlük, yaka ve okul malzemesine ihtiyacı bulunduğunu, bunu kendisinin karşılayacağını söyledi.

Kampanyanın başlatılmasının ardından Şener, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Şener, ”Başbakan Başdanışmanı Cüneyd Zapsu’nun eşinin başı açık camide namaz kılmasını nasıl değerlendiriyor sunuz” şeklindeki sorusunu ” Yorum yapmak istemiyorum Gazetelerde yeterince yorum yapılmış, bu kadar yoruma bir yorum da ben katarsam tartışmalar bitmez. En iyi yorumu Mehmet Aydın Bey yapacaktır” karşılğını verdi.

Kredi kartı borçlarına ödeme kolaylığı getirilip, getirilmeyeceği sorulan Bakan Şener, kredi kartı borçlarıyla ilgili düzenleme yapılıp yapılmayacağının, bu yasaya yapılacak eklerle olabileceğini, bunun da meclisin takdirinde olduğunu kaydetti.

”Çeaş-Kepez şirketlerine ait hisselerin, el konulmadan önce Lebenanco şirketine satıldığı ve bu şirketin arkasında da Uzanlar’ın olduğu” şeklindeki haberleri de değerlendiren Şener, şunları söyledi: ”Eğer Çeaş-Kepez hisseleriyle ilgili bir satış yapılmış ise Lebenanco şirketine yönelik Takasbank’ta, merkezi kayıt kuruluşlarında bunların kayıtları olması lazım, böyle bir kayıt oralarda yok. Eğer borsada işlem gören bir şirketin yüzde 5’ten fazla bir hissesini herhangi bir şirket satın almışsa da yatırımcılara yönelik bilgilendirme yapılması lazım. Böyle bir bilgilendirme de yapılmış değil. Yani kayıtlarda Çeaş-Kepez bağlantılı böyle bir şirket yoktur. Edindiğim bazı bilgilere göre de, yabancı bir şirket gibi belirtilmiş olmakla birlikte, bu şirketin sahibi, büyük hissedarı olarak gözüken kişi, Uzan Grubunun yakınıdır.”