Velipaşa’da uluçınarlarla konak sohbetleri başladı

Çorum'un tanınmış simalarının biraraya getirilerek şehrin geçmişi ile geleceğinin buluşturulması amacıyla gerçekleştirilen uluçınarlarla konak sohbetleri, belediye tarafından restore edilen tarihi Velipaşa Konağı'nda başladı.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Satılmış Basan, MYO Müdürü İrfan Çağlar, Kültür Müdürü Ali Özüdoğru, Ulucami emekli imam hatibi Recep Camcı, Müze Müdürü İsmet Ediz, Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Başkanı Durmuş Aslan, Ensar Vakfı Başkanı Zekai İşler, eğitimci-yazar Abdulkadir Ozulu ve Daver Kolağası, Yeşilay Çorum Şubesi Başkanı Attila Alpay, Hitit Kültür Derneği Başkanı Hacı Odabaş ve Tiyatrocu Elvan Çek katıldı. Katılımcılarla yakından ilgilenen Belediye Başkanı Turan Atlamaz, sohbet programlarını her hafta cuma günü yapmayı planladıklarını söyledi. Sohbetlerin Çorum için büyük önem arz edeceğini dile getiren Atlamaz, “Sohbetlerimize katılan siz değerli konuklarımızın eşsiz bilgilerinden istifade etmek istiyoruz. Bu sohbetleri CD’lere kaydedip gelecek nesillere aktarma konusunda Çorum Belediyesi üzerine düşen görevi ne ise yapacaktır. Siz Çorum’un yakın tarihine damgasına vurmuş simalarsınız. Bir nevi bu toplantılar ile şehrimizin geçmiş ile geleceğini buluşturmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Atlamaz, uluçınarlarla konak sohbetleri adı altında yapacakları sohbetlerin belediye tarafından restore edilerek Çorum Kültür Evi olarak hazırlanan tarihi Velipaşa Konağı’nda yapılacak olmasından ayrıca büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. Atlamaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu sohbetler bizim geleneklerimizin birer yansıması olacaktır. Eskiden çocuklar, gençler büyüklerinin dizleri dibine oturup onların anlattıklarını can kulağıyla dinlerlerdi. Günümüzde televizyon ve diğer iletişim araçlarının yayılması ile birlikte yok olmaya yüz tutan bu geleneklerimizi siz uluçınarlarımız vasıtasıyla tekrar çocuklarımıza, gençlerimize öğretilecektir.”

Katılımcılar tarafından yapılan ilk sohbet toplantısında daha çok Çorum’un eski halinden söz edilirken, bundan sonraki toplantılarda ne yapılması gerektiğine dair fikirler ortaya atıldı.