Verem hala ciddi sağlık sorunu

Doktor Soysal, dünyanın en eski hastalığı olan vereme en çok ev hanımlarıyla lise ve üniversite öğrencilerinin yakalandığını söyledi.

Uzman doktor Füsun Soysal, içki ve sigara kullanan ya da iyi beslenmeyen insanların hastalığı olarak kabul edilen ve tıp dilinde tüberküloz olarak anılan veremin, son zamanlarda ev hanımlarıyla lise ve üniversite öğrencilerini vurduğunu dile getirdi.
İçinde bulunduğumuz Verem Haftası vesilesiyle vatandaşları uyaran Soysal, stres, uykusuzluk ve beslenme eksikliğini, tüberkülozun en önemli nedenleri olarak sıraladı. Veremin son zamanlarda, ev hanımları, lise ve üniversite öğrencileri arasında çok sık görülmeye başlandığını ifade eden Soysal, bunun en önemli nedeninin stres ve giderek zorlaşan yaşam şartları olduğunu kaydetti. Mikrobu alan herkeste bu hastalığın görülmediğini, mikrop vücuttayken, direnç düştüğü anda hastalığın akciğer, dalak, göz, beyin zarına yerleşebildiğini anlatan Soysal, Türkiye’de tüberküloz hastalarının düzenli tedavi görmediklerini belirtti.

HASTALIK NÜKSEDEBİLİR

Verem hastalarının iki ay kadar bir süre ilaçlarını aldıktan ve kendilerini iyi hissettikleri andan itibaren tedaviyi bıraktıklarını anlatan Soysal, veremin bir yıl düzenli ilaç tedavisi gerektiren bir hastalık olduğunu söyledi. Soysal, “Eğer bir sene boyunca düzenli tedavi yapılmazsa, nüksedebilir. Bu sayede, tüberküloz mikrobu kullanılan ilaçlara karşı direnç kazanır” dedi. Tüberküloz aşısının 8-10 yıllık koruma kapasitesi ile yapıldığını söyleyen Soysal, tüberküloz mikrobu çok küçük olduğu için bu mikrobu taşıyan kişilerle birlikteyken çok kalın maske kullanılabileceğini ancak korunmanın en iyi yolunun vücut direncini düşürmemek olduğunu ifade etti. Soysal, tüberkülozdan korunmak için uykuya dikkat etmek, dengeli ve iyi beslenmek, olabildiğince stresten uzak durmak gerektiğini söyledi.

Tedavisi ücretsiz vatandaş bilmiyor

Halk arasında geçmişten beri adı ‘ince hastalık’ olarak kabul gören verem, tıp dilinde, herhangi bir organa ve en çok akciğerlere yerleşen virüsün yol açtığı ateşli ve bulaşıcı bir hastalık olarak tarif ediliyor. İnsanlık tarihinin ilk yıllarından beri ölümcül bir hastalık olarak varlığını sürdüren veremle mücadele için, her yıl ocak ayının ilk haftası Verem Haftası olarak karşılanıyor. Uzmanlar, Verem Savaş Dispanserleri’nin ücretsiz olarak hizmet verdiği ülkemizde vatandaşların bunu bilmediğini söylüyor.

‘Tüberküloz ilk 10 ölüm nedeni arasında yer alıyor’

Türkiye Ulusal Verem Savaş Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ferit Koçoğlu, Verem Savaş Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, veremin hala ilk 10 ölüm nedeni arasında yer alıyor olması ve yeni vakaların büyük çoğunluğunu çalışma çağındaki gençlerin oluşturmasının, ülkede bu hastalığın henüz kontrol altına alınmadığını gösterdiğini ileri sürdü. Sağlık Bakanlığının geçen yıl bu hastalığın kontrolü için Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) uygulaması başlatmasını ve yeni kayıt sistemine geçmesini sevinçle karşıladıklarını ifade etti.