Verem taraması başladı ama ilgi gösteren yok

Antalya'nın Serik ilçesinde Verem Savaşı Derneği (AVSD) esnafa yönelik 3 günlük verem taraması başlattı.

Çekilen filmler, Antalya’da uzman doktorlar tarafından incelendikten sonra sonuçları vatandaşlara bildirilecek. Berber, kuaför ve gıda sektörü gibi yerlerde çalışanların ise topluma hizmet verdikleri için taşıyıcı olma özellikleri bulunacağından mutlaka verem taramasına katılmaları isteniyor.
Şimdiye kadarki ilginin geçen yıla oranla daha aşağı seviyede olduğunu belirten derneğin teknik işlerden sorumlu müdürü İbrahim Eravcı, “Geçen yıl bu aylarda yapmış olduğumuz taramaya 600-700 kişi katılmıştı. Ancak şimdiye kadar filim çektirmeye gelenlerin sayısı çok az.” dedi.

Film başına esnaftan 7 YTL ücret talep ettiklerini belirten Eravcı, verem hastası yakını ve fakir vatandaşlardan filim ücreti talep etmediklerinin altını çiziyor. Anlalya’da akçiğer filmi çektirme ücretinin 12,5 YTL olduğunu hatırlatan Eravcı, “Biz her yıl ocak ve mart aylarında verem taraması yapıyoruz. Bu insanların ayağına kadar gidiyoruz, hizmet götürüyoruz. Ancak bu yıl geçen yılı arattıracak durumda. Şimdiye kadar taramaya gelen esnaf sayısı çok az. Hoparlörlü aracımızla mahalle aralarında dolaşarak vatandaşı verem taramasına katılmaya davet ediyoruz. Köylere varıncaya kadar sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Belediye hoparlörleriyle de sürekli yayın yaptırıyoruz.” diye konuştu.